У поточному році на теплично-розсадницькому відділенні селекційно-насінницького комплексу ДП «Харківська ЛНДС» для листкового підживлення сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою (ЗКС) були використані добрива торгової марки «Quantum» за нормами, рекомендованими виробником. Усього було закладено 10 дослідних варіантів із листковим підживлення сіянців дуба зазначеними добривами. Восени О. М. Даниленко й І. І. Дєгтяренко (ДП «Харківська ЛНДС») та М. Г. Румянцев і П. Б. Тарнопільський (УкрНДІЛГА) провели обміри біометричних показників сіянців дуба на різних варіантах дослідів.
Позакореневе підживлення – це ефективний і оперативний спосіб забезпечення рослин необхідними елементами живлення та зменшення негативного впливу стресів протягом усього вегетаційного періоду. За правильного застосування, позакореневе підживлення може бути більш точним інструментом ліквідації дефіцитів поживних речовин порівняно із внесенням добрив у ґрунт, оскільки вони будуть надходити безпосередньо до тканини рослини в критичні стадії розвитку. Добрива для листкового підживлення містять у своєму складі компоненти, що істотно покращують поглинання елементів, забезпечують високу специфічність і швидкість реакції, яких неможливо досягти при кореневому підживленні.
Про агрономічну ефективність позакореневих підживлень свідчать як чітке наукове обґрунтування, так і значний світовий практичний досвід. Проте, для підвищення економічної віддачі від застосування фоліарних добрив і біостимуляторів, необхідно врахувати фізіологічні особливості рослин та дотримуватися правил проведення підживлень.
Низька температура ґрунту порушує поглинання та засвоєння необхідних поживних елементів – азоту, фосфору, сірки, заліза, марганцю та цинку, а висока температура й посушливі умови спричиняють порушення поглинання калію, кальцію, міді та бору.
Фактори зниження рухомості та засвоєння елементів живлення з ґрунту
Поглинання елементів живлення листком рослини принципово відрізняється від кореневого живлення: адже в поглинанні коренем має місце активний і, що дуже важливо, селективний із боку рослини процес проникнення елементів у клітину кореневого волоска. Натомість проникнення сполук у клітини листка є більш пасивним по відношенню до рослини процесом, в якому особливого значення набувають властивості самого розчину, зовнішні умови та характеристики епідермісу листка. Отже, розуміння останніх є дуже важливим для ефективного використання позакореневого підживлення рослин.
Чинники, які впливають на проникнення добрив у листок, можна умовно поділити на три групи:
– характеристики самого добрива та робочого розчину (хімічний склад, електричний заряд, рН, поверхневий натяг, молекулярна маса, гігроскопічна точка, утримання, розпилення, тощо);
– фактори довкілля (температура, відносна вологість, світло – головні фактори, які впливають на поглинання та перерозподіл елементів живлення листкового добрива, визначаючи як відклик рослини, так і зміни самого добрива);
– фактори, пов’язані власне з рослиною (фізіологія, анатомія рослин, фенологічна фаза, склад і структура поверхні листка, включаючи склад кутикули, архітектуру поверхневих восків, наявність листкових волосків, мобільність елементів всередині рослини, реакція на абіотичні стреси тощо).
Усі ці фактори взаємодіють між собою, впливаючи на поглинання і перерозподіл елементів живлення листкових добрив та визначаючи, врешті, відклик рослин. За результатами статистичної обробки отриманих даних установлено, що підживлення зазначеними добривами сприяло збільшенню висоти сіянців у порівнянні з контрольним варіантом (без підживлення добривами) на 15–48 %, а діаметра кореневої шийки на 7–34 %. Середня висота сіянців на дослідних варіантах коливається від 33,5 до 43,1 см, а діаметр кореневої шийки – від 3,8 до 4,7 мм.
Проведені дослідження є складовою науково-дослідних робіт за бюджетною темою № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (№ Державної реєстрації 0120U101897), замовником якої є Держлісагентство України, та будуть використані під час формування відповідних нормативних документів з удосконалення технології вирощування садивного матеріалу деревних видів і лісових культур.
ДП «Харківська ЛНДС»
Відділ лісовідновлення та захисного лісорозведення УкрНДІЛГА