24-25 квітня на базі факультету лісового господарства, деревооброблювальних технологій та землевпорядкування Державного біотехнологічного університету (ДБТУ) в режимі on-line відбулася всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасність і перспективи розвитку лісової галузі, ландшафтної архітектури та землевпорядкування». Співорганізаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України, Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації, Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, Поліський національний університет, Малинський фаховий коледж, Всеукраїнська спілка сертифікованих інженерів-землевпорядників. Загалом цей захід об’єднав наукову та науково-педагогічну спільноту з двадцяти двох освітніх і наукових установ України.
До учасників із вітальним словом звернулися голова оргкомітету, проректор з наукової роботи ДБТУ, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, д-р техн. наук, професор В.М. Михайлов; в.о. ректора ДБТУ А.І. Кудряшов; канд. техн. наук, проректор з науково-педагогічної роботи ДБТУ, канд. техн. наук, доц. М.Л. Серік; декан факультету лісового господарства, деревооброблювальних технологій та землевпорядкування д-р екон. наук, професор А.А Суска.
У своїх доповідях учасники конференції представили та обговорили результати різноманітних науково-практичних досліджень, що стосуються лісівництва, лісозахисту, лісокористування, мисливства, лісовирощування, лісовідновлення, лісових меліорацій, переробки деревини та системотехніки лісового комплексу, сучасного стану й перспектив розвитку садово-паркового господарства, а також планування, організації і контролю за землеволодіннями й землекористуванням в Україні.
Особлива увага науковців була прикута до однієї з найгостріших проблем сьогодення – глобальної зміни клімату, що спричиняє зниження стійкості та життєздатності лісових насаджень і спонукає до пошуку механізмів, які б сприяли адаптації лісів до нових стресових природних реалій та попереджали потенційне погіршення їхнього стану. Так, зокрема, завідувач кафедри лісівництва та мисливського господарства ДБТУ, д-р біол. наук, професор Юрій Карпець у своїй доповіді висвітлив сучасні можливості використання новітніх методів індукування стійкості та біопродуктивності лісових деревних рослин в Україні.
Валерій Левченко, канд. с.-г., доцент Малинського фахового коледжу представив оригінальні результати досліджень щодо використання радіального приросту в якості маркера реакції сосни звичайної на вплив посушливості клімату, а також на патогенез збудників хвороб в умовах Житомирського Полісся. Доповідач зауважив, що величина радіального приросту може бути використана задля короткострокового прогнозування екологічної стійкості лісових насаджень.
Завідувач кафедри лісового та садово-паркового господарства, канд. с.-г. наук, доц. Вінницького національного аграрного університету Михайло Матусяк висвітлив вплив кліматичних змін на біологічну стійкість граба звичайного в умовах Вінниччини.
Григорій Шарий, завідувач кафедри автомобільних доріг, геодезії та землеустрою, д-р екон. наук, професор Національного університету «Полтавська політехніка ім. Юрія Кондратюка» у своїй доповіді порушив питання надважливої ролі полезахисних лісових насаджень у збереженні еколого-ландшафтного потенціалу територій й відзначив значне погіршення їхнього стану через російську збройну агресію, а також наголосив на гострій необхідності залучення громадськості до робіт із післявоєнного залісення та відновлення територій.
На секційних засіданнях в очному та заочному форматах було представлено результати різнопланових досліджень науковців УкрНДІЛГА, серед яких:
Конференція супроводжувалася динамічним і змістовним обговоренням представлених доповідей щодо актуальних проблем лісового господарства. Під час дискусій учасники генерували нові ідеї та запланували подальші спільні наукові проєкти. За результатами роботи конференції буде опубліковано збірник тез доповідей, електронну версію якого можна буде завантажити на сайті ДБТУ.
Завідувачка лабораторії
лісового ґрунтознавства УкрНДІЛГА,
д-р с.-г. наук С.П. Распопіна