Особливості акумулювання радіонуклідів конвалією звичайною в лісах Житомирського Полісся

Опубліковано: 2025-03-28

Ліс є важливим джерелом продуктів харчування та лікарських рослин. Проте через ризик радіоактивного забруднення необхідно проводити ретельний радіологічний контроль ягід, грибів і лікарської рослинної сировини на вміст радіонуклідів, особливо в регіонах із підвищеним рівнем радіації. У Житомирському Поліссі, де радіаційний фон варіює внаслідок мозаїчності радіоактивного забруднення ґрунту, визначення рівня акумулювання цезію (137Cs) і калію (40K) потребує, зокрема, й конвалія звичайна (Convallaria majalis L.), яка широко використовується в медицині. Так, надземна частина конвалії звичайної містить серцеві глікозиди, що застосовуються для лікування серцево-судинних захворювань. Найбільша концентрація глікозидів знаходиться в квітах і листі, що робить їх основною сировиною для фармацевтичної промисловості. 

   

У різних лісорослинних умовах та різних органах конвалії радіонукліди накопичуються неоднаково. Квіти конвалії, порівняно з іншими частинами рослини, мають значно вищий рівень накопичення 137Cs. Водночас 40K у квітах і листі накопичується приблизно однаково. Дослідження науковців Поліського філіалу, проведені ними на постійних пробних площах, також довели, що в ґрунтах рівень радіоактивного цезію (137Cs) значно перевищує рівень природного калію (40K). Однак, у фітомасі конвалії спостерігається зворотня картина: концентрація 40K значно вища, ніж 137Cs. 

Середні значення коефіцієнта переходу (КП) 137Cs у системі «ґрунт – фітомаса конвалії» є суттєво нижчими, ніж для 40K: 1,9±0,41 проти 106,3±4,43 м²·кг⁻¹·10⁻³ відповідно. Це вказує на те, що конвалія активно накопичує природний калій, тоді як радіоактивний цезій засвоюється нею значно слабше. Тобто, зі збільшенням співвідношення 137Cs/40K у ґрунті ефективність накопичення 137Cs фітомасою конвалії знижується. Отримані результати вказують на те, що процеси поглинання радіоактивного цезію й природного калію в ґрунті є складними та не зводяться до простої конкуренції між іонами. Це має значення для оцінки екологічної безпеки рослинного покриву в умовах радіаційного забруднення та може бути корисним для прогнозування шляхів міграції радіонуклідів у природних екосистемах. Таким чином, щоб уникнути потенційного ризику для здоров’я людини, при заготівлі конвалії звичайної як лікарської сировини необхідно враховувати радіоекологічні особливості місцевості й особливості диференційованого накопичення радіонуклідів у різних частинах цієї рослини.

Науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА вже майже 40 років здійснюють моніторингові спостереження радіоактивного забруднення недеревної продукції лісу та досліджують вплив різних чинників на інтенсивність накопичення радіонуклідів. У філіалі також функіонує радіологічна лабораторія, в якій можна провести відповідні дослідження щодо рівня радіоактивного забруднення «дарів лісу». Результати лабораторних вимірювань дозволяють оцінювати рівень безпеки лісових ресурсів і надавати рекомендації щодо можливості їх подальшого використання.

 

Науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА:

канд. біол. н., с.н.с. Олександр Орлов,

канд. с.-г. н., с.н.с. Тетяна Курбет,

канд. с.-г. н., с.н.с. Олег Жуковський,

канд. с.-г. н., с.н.с.  Віктор Шевчук