Зміна клімату сприяє збільшенню пожежних ризиків через підвищення температури повітря, аридизацію та все частішу відсутність постійного снігового покриву взимку. Лісові та інші ландшафтні пожежі стають більш інтенсивними та небезпечними. Водночас пожежі низької інтенсивності можуть мати позитивний вплив на ліси, сприяючи природному поновленню та підтримуючи екологічну стійкість екосистем.
Наразі наукова спільнота досліджує як адаптувати й застосовувати в сучасних умовах традиційні практики палів. Після низки пожеж із катастрофічними наслідками в США та Австралії протягом минулих десятиліть уряди країн і науковці дійшли до спільного розуміння щодо екологічних переваг від використання контрольованого вогню. За підтримки проєкту MSCA4Ukraine та European TREX (Traditional Fire Training Exchange) науковці УкрНДІЛГА стали учасниками програм з обміну досвідом із проведення контрольованих (профілактичних) палів у природних екосистемах.
European TREX (Traditional Fire Training Exchange) – це програма з обміну досвідом та навчання із традиційних методів управління вогнем, спрямована на європейських практиків. Наприкінці 2024 року в Альто Мінхо (Португалія) черговий навчальний курс об’єднав експертів, науковців і практиків із країн Європи, Північної та Південної Америки. Впродовж заходу було отримано понад 100 годин практичного досвіду.
Учасники European TREX (Traditional Fire Training Exchange), листопад 2024 року
Контрольовані пали ретельно плануються та здійснюються із дотриманням посилених заходів безпеки та низки суворих вимог до персоналу, який їх проводить. Вони є частиною менеджмент-планів для об’єктів Natura 2000 і Смарагдової мережі та допомагають зменшити ризики виникнення масштабних пожеж у лісах й інших типах ландшафтів, а також поблизу населених пунктів.
Пуск вогню лініями. Мета контрольованого палу – захист населеного пункту через скорочення запасів рослинно-горючих матеріалів (фото С. Сидоренка)
Огляд і підготовка ділянок перед профілактичним випалюванням дозволяє забезпечити безпеку операції, мінімізувати ризик неконтрольованого поширення вогню та досягти екологічних цілей збереження й відновлення природних екосистем.
Система управління інцидентами (ICS, Incident Management Systems) забезпечує стандартизований підхід до командування, контролю та координації дій між службами реагування різних установ. Характерними рисами ICS є:
Для визначення потенційної швидкості поширення вогню обов’язковим є оцінювання вологості рослинних горючих матеріалів (РГМ). Так, сухі відмерлі РГМ сприяють швидкому його поширенню, а вологі – уповільнюють. Враховується також структура розподілу РГМ (горизонтальна, вертикальна), а також їх запаси за фракціями:
Одним із заходів щодо убезпечування операцій є раціональне розміщення й формування контрольних ліній, які окреслюють межу визначеної території підпалу та запобігають розповсюдженню вогню. До таких ліній і захисних зон можна віднести:
Контрольна лінія в заростах чагарнику Ulex europaeus, який є надзвичайно пожежонебезпечним і здатен горіти навіть за вологих умов (фото С. Сидоренка)
Інструменти та обладнання, що використовуються під час проведення профілактичних палів
Метод підпалу (лініями, стрічками, точковий) обирається відповідно до поставлених екологічних завдань і правил безпеки:
Пуск вогню стрічками (фото С. Сидоренка)
Точковий пуск вогню (фото С. Сидоренка)
Контрольовані пали знижують пожежну небезпеку в ландшафтах, звільняючи територію від відмерлих наземних горючих матеріалів (переважно дрібних). Додатковим позитивним чинником є надходження в ґрунт значної кількості зольних елементів, що частково підвищує його родючість.
Вогонь за певних умов також є ключовим фактором у підтриманні пірофітних формацій. Низка видів рослин-пірофітів не тільки витримує низові пожежі, але й потребує їх для свого природного поновлення. Наприклад, шишки видів сосни Pinus pinaster, Pinus contorta, Pinus halepensis мають товсту смолянисту оболонку, розкривають луску та вивільняють насіння під впливом високих температур. Насіння цих сосен, відповідно, швидко проростає на збагаченому поживними речовинами й звільненому від задерніння та лісової підстилки ґрунті.
Підтримання відкритих частин ландшафтів (вікон) покращує умови для мисливських видів тварин. Періодичне формування мозаїчних ландшафтів стимулює ріст молодих трав і чагарників, які є основною їжею для оленів, лосів та інших травоїдних. Вплив вогню також може призводити до знищення інвазійних рослин та відновлення аборигенних популяцій. Пожежі слабкої інтенсивності опосередковано збагачують біорізноманіття, створюючи нові мікрооселища, що сприяє розширенню ареалів багатьох видів рослин.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів» від 20.05.2022 № 612 практика контрольованих палів введена до нормативно-правової бази України. Тож, тренінги та отримання практичного досвіду із проведення контрольованих (профілактичних) палів є актуальними з огляду на теорію (проведення наукових досліджень) та практику господарювання (польовий досвід із організації та проведення палів). Це надає змогу визначити раціональні заходи із управління лісовими пожежами, оцінити ефективність контрольованих палів порівняно з традиційними лісогосподарськими підходами та сформувати інструкції щодо умов проведення профілактичних палів із урахуванням природних умов України.
Сектор екології лісу