Науковцями сектору економіки лісового господарства УкрНДІЛГА у ході виконання робіт за темою «Дослідити регіональну структуру лісокористування та провести прогноз виробництва/споживання деревини в Україні до 2030 і у наступні роки» розроблено низку науково-технічних документів й проведено відповідне прогнозування до 2035 року. Розглянуто широкий спектр науково-практичних підходів щодо аналізу ринку виробництва та споживання деревини з урахуванням всіх етапів виробничого ланцюга: від лісоресурсної бази, заготівлі та реалізації круглого лісу до випуску продукції з деревини. Для надання прогнозів розвитку ринку деревини в Україні враховано світові та європейські кон’юнктури ринків лісопродукції. Окремі сегменти (лісове господарство та деревопереробна галузь) розглянуто як самостійні об’єкти оцінки, котрі інтегровано в загальну систему економічних відносин на рівні країни.
Аналіз регіональних особливостей лісового фонду України свідчить про позитивну динаміку потенційної пропозиції обсягів сировини на ринку деревини для задоволення потреб вітчизняних і закордонних споживачів круглих лісоматеріалів навіть із урахуванням втрат унаслідок військових дій.
До початку російської військової агресії ринок деревини в Україні характеризувався певною стабільністю обсягів постачання круглого лісу лісогосподарською галуззю для задоволення потреб деревообробних підприємств. Він також був дуже конкурентним за кількістю потенційних споживачів, які виготовляли вироби первинної деревообробки (особливо – пиломатеріали) та меблі. Зміна в 2022 році тенденцій розвитку промислового лісового сектору суттєво вплинула на його стабільність. Принагідно зазначимо, що на сайті ЄЕК ООН опубліковано «Звіт про ринок деревини в Україні – 2024» для Комітету з лісів та лісового господарства ЄЕК ООН (UNECE COFFI), який було підготовлено науковцями УкрНДІЛГА за дорученням Державного агентства лісових ресурсів України.
В умовах невизначеності економічних подій через військові дії прийнятним виявився екстраполяційний методичний підхід прогностичного аналізу. Враховуючи стан лісогосподарської й деревообробної галузей, сформовано розрахункові прогнозні показники щодо стратегічних напрямів і тенденцій ринку деревини в Україні. Запропоновано низку сценаріїв виробництва/споживання деревини в періоди воєнного стану та подальшого розвитку лісового сектору в умовах «без війни». Слід зазначити, що отримані результати аналізу динаміки й структури обсягів заготівлі деревини, а також продукції круглого лісу є частиною більш широкого дослідження, котре охоплює виробництво, споживання, експорт й імпорт обсягів шести груп виробів із деревини в Україні за класифікацією FAO із подальшим прогнозуванням цих показників за сценарним підходом.
За проведеними розрахунками, до 2035 року очікується позитивна тенденція зростання обсягів виробництва більшості видів лісопродукції за міжнародною класифікацією FAO. Обсяги низки виробів, здебільшого глибокої переробки (целюлоза, папір тощо) має менш позитивний прогноз. Для задоволення потреб споживачів та уникнення імпортозалежності необхідно розвивати вітчизняну технологічну базу переробки деревини, що в теперішніх соціально-економічних умовах ускладнюється в зв’язку із впливом війни на всі галузі економіки країни.
Сектор економіки лісового господарства