Поточна акумуляція цезію-137 (137Cs) їстівними грибами в лісах Українського Полісся

Опубліковано: 2025-02-06

Значні площі лісів України зазнали високого рівня радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році, що суттєво вплинуло на всі компоненти лісових екосистем. Гриби, завдяки своїм особливостям живлення та біосорбції, здатні у великій кількості накопичувати радіоактивні елементи, зокрема цезій-137 (137Cs), що є небезпечним для здоров’я людини через потрапляння радіонуклідів у харчовий ланцюг.

   

Польський гриб (Xerocomus badius) та сироїжка болотна (Russula paludosa)

Представники різних родів і видів грибів накопичують радіонукліди із неоднаковою інтенсивністю. У лісах різного породного складу (хвойних, мішаних, листяних) рівень накопичення радіонуклідів може значно відрізнятися через особливості ґрунтів, їх кислотність, вологість і наявність мікоризних дерев. Наприклад, у хвойних лісах Полісся з кислими ґрунтами, рівень накопичення цезію-137 у грибах часто вищий, ніж у листяних лісах із більш нейтральними ґрунтовими умовами. Суттєве варіювання значень коефіцієнту переходу для кожного виду грибів у межах кожного окремого типу лісорослинних умов зумовлено зміною глибини розташування основної частки активного міцелію в ґрунті, наявністю мікроніш у даному екотопі, які відрізняються агрохімічними параметрами ґрунту, та біодоступністю 137Cs для грибів у ланці «ґрунт – міцелій – плодові тіла грибів».

   

Їжовик лускатий (Sarcodon imbricatus) і рядовка жовто-зелена (Tricholoma equestre)

Дослідження, проведені в лісах Українського Полісся у 2023–2024 роках, дозволяють зробити висновок, що в більшості видів їстівних грибів рівні акумуляції цезію-137 залишаються високими навіть за незначної щільності забруднення ґрунту. Вміст 137Cs в плодових тілах таких грибів перевищував допустимий рівень.

Підвищеною інтенсивністю акумуляції цезію-137 характеризувалися види-симбіотрофи, заготівлю яких диференційовано за типами лісорослинних умов, і які  рекомендовано заборонити:

Таким чином, заготівля їстівних грибів має проводитися диференційовано, з урахуванням кожного окремого типу лісорослинних умов, щільності забруднення території цезієм (137Cs) і видових особливостей акумуляції радіонукліду плодовими тілами. З огляду на високий рівень акумуляції радіонуклідів деякими видами грибів, необхідне впровадження заходів із контролю їхньої безпечності та поширення інформації серед населення щодо існуючих ризиків.

 

Науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА:

канд. біол. н, с.н.с. Олександр Орлов

канд. с.-г.н., с.н.с. Тетяна Курбет

канд. с.-г.н., с.н.с. Олег Жуковський