Вітаємо доктора с.-г. наук, професора, головного наукового співробітника відділу інвентаризації лісів, моніторингу, сертифікації та лісовпорядкування УкрНДІЛГА Володимира Петровича Пастернака з 60-річчям!
Сфера наукових інтересів Володимира Петровича охоплює широкий спектр проблем, пов’язаних зі сталим лісокористуванням та управлінням лісами. Так, у 1987 р. він одержав диплом інженера лісового господарства в Українській сільськогосподарській академії (нині – Національний університет біоресурсів і природокористування України). Потім був досвід виробничої діяльності на посаді помічника лісничого Харківського лісництва Жовтневого лісгоспу та навчання в аспірантурі цієї ж академії під керівництвом відомого вченого, професора Швиденка А. З. У 1990 році Володимир Петрович захистив кандидатську дисертацію на тему «Регулювання продуктивності штучних смерічників Карпат». Після захисту він повернувся до Харкова, в Харківський державний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва (нині – Державний біотехнологічний університет), де викладає за сумісництвом і зараз.
Докторська дисертація В. П. Пастернака «Біопродуктивність лісів Північного Сходу України в контексті змін клімату» (2011 р.), підготовлена за наукового консультантства професора П. І. Лакиди, фактично є першою роботою, в якій на основі системного підходу розроблено моделі динаміки продуктивності, депонованого вуглецю та стану лісових насаджень північного сходу України за загальновизнаними світовими підходами до моніторингу лісів. У 2015 р. Володимир Петрович одержав звання професора, а з 2017 р. є академіком Лісівничої академії наук України.
З 2000 року наукова й трудова діяльність В. П. Пастернака тісно пов’язана з нашим Інститутом. Працюючи з 2006 року на посаді провідного наукового співробітника відділу інвентаризації лісів, моніторингу, сертифікації та лісовпорядкування УкрНДІЛГА, Володимир Петрович був керівником низки науково-дослідних робіт, присвячених оцінюванню соціально-економічних і природоохоронних чинників системи лісоуправління та лісоексплуатації в ринкових умовах, стану й продуктивності деревостанів, удосконаленню методики Національної інвентаризації та моніторингу, в також прогнозуванню динаміки стану лісів. Він також веде активну роботу з рецензування наукових матеріалів, консультує аспірантів і молодих спеціалістів Інституту. Володимир Петрович співпрацює з науковцями вітчизняних і зарубіжних наукових та навчальних закладів. Під його керівництвом захищено 3 кандидатські дисертації, присвячені питанням лісової типології (В. В. Назаренко, 2014), формування та росту вільхових насаджень (С. М. Бугайов, 2018), оцінювання розмірно-якісної структури запасу дубових деревостанів (О. А. Слиш, 2021).
Загалом науковий здобуток Володимира Петровича Пастернака налічує майже 200 публікацій, серед яких методичні рекомендації, збірники нормативів, 5 монографій і 2 навчальні посібники, присвячені питанням моніторингу лісів і результатам оцінювання вуглецевого циклу в лісах, поглинання ними парникових газів, уразливості та адаптаційних можливостей лісів до зміни клімату, сталого лісокористування та управління лісами. Він є національним експертом із моніторингу лісів та експертом з інвентаризації парникових газів у секторі землекористування та лісового господарства за Кіотським протоколом, а також учасником міжнародних програм і проєктів у сфері лісового господарства ICP-Forest, SCEFORMA, TechInLes та ін. За вагомі наукові здобутки Володимира Петровича нагороджено численними відзнаками, серед яких – відзнака Держлісагентства – нагрудний знак «Відмінник лісового господарства України», нагрудний знак Лісівничої академії наук «Видатний вчений-лісівник України» тощо.
Висококваліфікований і працьовитий науковець із енциклопедичними знаннями, який самостійно окреслює й обґрунтовує наукові проблеми, Володимир Петрович в житті є відповідальною та надзвичайно скромною людиною. Його наукові інтереси, переконання та цінності були сформовані в родинному колі вчених-лісівників. Батько ювіляра, професор Петро Степанович Пастернак, був видатним вченим-лісознавцем, лісівником і екологом, очолював УкрНДІЛГА у 1968–1989 рр., виховав близько 30 аспірантів і здобувачів. Мати ювіляра, Галина Михайлівна, кандидат біологічних наук, працювала в лабораторії фізіології УкрНДІЛГА понад 20 років. Ліс і турбота про нього були частиною їх повсякденного життя.
Тож у Ваш День народження, шановний Володимире Петровичу, ми щиро вітаємо Вас з ювілеєм і бажаємо міцного здоров`я, миру, успіхів у роботі, натхнення й нових наукових здобутків!
Колектив УкрНДІЛГА