Моделювання добового індексу пожежної небезпеки на територіях, забруднених внаслідок Чорнобильської ядерної катастрофи

Опубліковано: 2025-01-06

Українськими науковцями проведено дослідження в рамках проєкту FirEUrisk «Development a holistic, risk-wise strategy for European wildfire management». Загальною метою проєкту FirEUrisk є тестування підходів і рішень з управління ризиками лісових пожеж у різноманітних європейських екосистемах та адаптації територій до майбутніх кліматичних умов. Від УкрНДІЛГА участь в проєкті бере співробітник відділу новітніх інформаційних технологій Вадим Богомолов, серед інших вітчизняних установ – Державне агентство лісових ресурсів України та Національний університет біоресурсів і природокористування України. За результатами дослідження опубліковано відповідну статтю «Показники добового індексу пожежної небезпеки на територіях, забруднених внаслідок Чорнобильської ядерної катастрофи» («Performance of the Daily Fire Hazard Index within territories contaminated by the Chornobyl nuclear disaster»).

Лісові пожежі в зоні, забрудненій радіонуклідами після вибуху на Чорнобильській АЕС, спричиняють серйозні наслідки для здоров’я та життедіяльності людей через перенесення радіоактивних частинок на незабруднені території. Тож час реагування на пожежі є критичним фактором для забезпечення пожежної та радіаційної безпеки прилеглих населених пунктів.

Гасіння пожежі в зоні відчуження, Київщина, 4 вересня 2024 року. Facebook/ДСНС Київщини

Добовий індекс пожежної небезпеки в Чорнобильській зоні відчуження розраховується на основі метеоданих і вологості рослинного покриву, які щоденно отримують за допомогою загальнодоступних супутникових знімків, знятих спектрорадіометром MODIS. Сформована прогнозна карта індексу із роздільною здатністю 200 м і визначеними рівнями пожежної небезпеки може бути використана для найоптимальнішого розподілу сил і засобів пожежогасіння в онлайн-режимі.

Прогнозна карта індексу DFHI (The Daily Fire Hazard Index) із визначеними рівнями пожежної небезпеки

Підвищений рівень пожежної небезпеки  зафіксовано на 50 % згарищ і лише на 15 % інших досліджуваних територій. Вищий DFHI спостерігається навесні та в трав’яних і трав’яно-чагарникових ландшафтах. Таким чином, проєктування карт DFHI дозволяє фахівцям відповідних служб вживати превентивних заходів щодо виникнення лісових пожеж і мінімізації їх негативних наслідків. Запропонована FirEUrisk стратегія управління ризиками лісових пожеж в Європі гармонізує поточні європейські стратегії та враховує всі етапи викликів: від запобігання та реагування до відновлення пошкоджених вогнем екосистем.

 

Відділ новітніх інформаційних технологій