Завершено роботу над темою «Удосконалення системи рубок у лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва»

Опубліковано: 2025-01-02

Науковцями УкрНДІЛГА та підпорядкованих йому філіалів і станцій завершено науково-дослідні роботи за темою «Удосконалити систему рубок у лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва» (керівник  професор Віктор Ткач). Протягом періоду розробки теми систематизовано та опрацьовано матеріали, отримані за результатами досліджень, проведених у різних природних зонах України (Полісся, Лісостеп, Степ). Закладено близько 400 пробних площ для дослідження особливостей рубок головного користування, рубок формування і оздоровлення лісів, а також природного відновлення. Проведено дослідження на 470 дослідних об’єктах.

Для об’єктивного визначення типів лісу запропоновано уніфіковані списки (таблиці) типів лісу та їхні діагностичні ознаки залежно від основних природних зон України (Полісся, Лісостеп, Степ, Українські Карпати, Гірський Крим). Окремо наведені списки типів лісу для інтразональних (азональних) заплавних умов із відповідними варіантами заплавності (за тривалістю та режимом затоплення, а також галогенністю умов місцевиростання). Загалом для рівнинних умов визначено 78 типів лісу, для умов Українських Карпат – 78, Гірського Криму – 97, для заплавних умов – 27 типів. Уніфіковані списки типів лісу України та їхні діагностичні ознаки визначено відповідно до одиниць класифікації типів лісу, розробленою ФАО для країн Європи, а також до Оселищної класифікації EUNIS.

Польові дослідження проводили на дослідних об’єктах, закладених у різні періоди, переважно в дубових і соснових насадженнях з віковою амплітудою − від підросту та незімкнутих культур до стиглих і перестійних деревостанів різних категорій. Роботи здійснено з урахуванням лісотипологічної структури лісового фонду України на основі матеріалів базового лісовпорядкування та електронної повидільної бази даних ВО «Укрдержліспроект».

Протягом 2024 року в Харківській, Сумській, Житомирській, Вінницькій, Київській, Львівській та інших областях було закладено пробні площі та продовжено активні експерименти з уточнення параметрів організаційно-технічних елементів поступових і суцільних рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісу. Узагальнено й уточнено методичні підходи до визначення розрахункової лісосіки та віків стиглостей лісових насаджень, підготовлено відповідні документи.

Результати досліджень щодо впливу запропонованих нових видів рубок на лісовідновлювальні процеси дають змогу внести суттєві зміни й доповнення до нормативної бази з ведення та організації лісового господарства України. Здійснення лісогосподарських заходів із урахуванням типологічного різноманіття лісостанів, особливостей їх росту та формування, а також складних динамічних співзалежних зв’язків між лісовою рослинністю та навколишнім середовищем сприятиме веденню лісового господарства на засадах сталого розвитку та на принципах наближеного до природи лісівництва.

 

Відділ лісівництва та

економіки лісового господарства