Наразі майже 500 тис. гектарів лісів перебувають під окупацією чи в зоні бойових дій, ще 2,4 млн га звільнені, але потребують значного відновлення. Вибухонебезпечними предметами забруднено 525 тис. гектарів. Серед них – деокуповані ліси на півночі Київщини, зокрема й на території Клавдієвської лісової науково-дослідної станції.
Війна суттєво вплинула на діяльність науково-дослідної мережі УкрНДІЛГА — Степовий філіал Інституту та три дослідні станції, а також Липецьке лісництво Харківської ЛНДС наразі знаходяться на тимчасово окупованій території. Наукова та виробнича діяльність ДП «Клавдієвська ЛНДС» і ДП «Харківська ЛНДС» обмежена, адже вони знаходяться на територіях, які підлягають розмінуванню.
Ці питання зокрема розглядалися на засіданні розширеної Колегії Державного агентства лісових ресурсів України, на якій було підсумовано проміжні результати роботи галузі за 9 місяців 2024 року. Члени Колегії зазначили, що ведення лісового господарства в сучасних умовах неможливе без ефективного наукового забезпечення. За останній час Науково-технічною радою Держлісагентства розглянуто та затверджено близько 30 наукових розробок УкрНДІЛГА, які рекомендовано до впровадження. Понад 40 важливих документів розроблено поза Тематичним планом наукових робіт. Найближчим часом на розгляд Науково-технічної ради будуть представлені для затвердження та впровадження ще 15 наукових розробок, серед яких і рекомендації щодо вдосконалення технологій лісовідновлення. У поточному році також було сформовано й схвалено Науково-технічними радами Держлісагентства та Міндовкілля проєкт тематичного плану науково-дослідних робіт на 2025–2029 рр., націлених на вирішення першочергових проблем лісової галузі.
Повне відновлення лісових екосистем країни в різних регіонах триватиме десятиліттями. Проте лісівники та науковці роблять все можливе, щоб якомога швидше повернути ліси до їх довоєнного стану.
За матеріалами пресслужби Держлісагентства