Вплив військових дій в Україні на світовий ринок деревини

Опубліковано: 2024-12-13

Фахівці Лісової служби Міністерства сільського господарства США (USDA Forest Service) та Університету штату Північна Кароліна (North Carolina State University) у своєму дослідженні за 2024 рік зазначили, що військові дії в Україні можуть мати не лише значний короткочасний вплив на світові ринки деревини, але й спричинити довготривалі наслідки для світової економіки та навколишнього середовища.

Дослідники порівняли результати двох сценаріїв на основі моделі Глобального ринку лісових товарів: один імітував сценарій без військових дій, а інший прогнозував їх вплив на лісовий сектор, зокрема торгівлю продукцією деревини. Це дозволило сформувати модель, що передбачає зміни як у найближчому майбутньому, так і в довгостроковій перспективі. Вони також зробили базове припущення про закінчення військових дій в 2025 році. У короткостроковій перспективі, яку визначають десятьма роками після завершення військових дій, модель передбачає зростання ціни до 3 % на круглий ліс й готові вироби з деревини. При цьому підкреслюється, що глобальні ринки почнуть повертатися до передвоєнного рівня протягом 10–30 років. Зазначається також, що санкції й обмеження, введені після неспровокованої російської військової агресії проти України, можуть спричинити чергове підвищення цін. Це змусить багаті на ресурси країни, такі як США, Канада, Китай і деякі азійські країни, збільшити своє виробництво. Період високих цін буде заохочувати збільшення обсягів виробництва та продажів.

Зміни у виробництві й торгівлі деревиною можуть мати як економічні, так і екологічні наслідки для всього світу. Вони також можуть спровокувати послаблення екологічних норм і збільшення масштабів вирубки лісів внаслідок зростання обсягів лісозаготівлі. Основний тягар щодо шкоди навколишньому середовищу понесуть країни зі слабкою економікою, а також ті, в яких вже спостерігається високий рівень незаконної вирубки.

Важливо зазначити, що непередбачувані події можуть мати значний вплив на світовий ринок деревини й прогнозування його розвитку є складним через проблеми, що унеможливлюють чи порушують господарську діяльність або її окремі процеси, а також через виникнення специфічних економічних умов у періоди військових конфліктів. Водночас економісти та аналітики використовують різні методи, щоб надати обґрунтовані прогнози й оцінки в міру розвитку ситуації. Співпраця між урядовими та міжнародними організаціями, об’єктивність і повнота різносторонньої інформації мають вирішальне значення для отримання повного розуміння економічних і, що не менш важливо, екологічних наслідків війни.

 

Сектору економіки лісового господарства УкрНДІЛГА

Посилання на фото: 1,2,3