Науковці ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС» провели обстеження низки стаціонарних дослідних об’єктів 2009, 2012 та 2018 років створення в Слобідському дослідному лісництві. Проведені обстеження є частиною дослідних робіт за темою «Удосконалити систему рубок у лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва» (виконавці: д-р с.-г. наук, с.н.с. Жежкун А. М., канд. с.-г. наук, старший дослідник Порохняч І. В.; керівник – д-р с.-г. наук, проф., чл.-кор. НАН України і НААН Ткач В. П.).
Дослідний об’єкт із формування стійкого корінного дубового деревостану було створено в 2012 році на місці похідного малоцінного березняка, що утворився після заростання колишньої ріллі. Для реконструкції березняка коридорним способом було проведено дослідну рубку, а в утворених коридорах шириною 6 м висаджено сіянці та висіяно жолуді дуба звичайного. У схемі досліду застосовано коридори меридіального та широтного напрямів. Навесні 2013 року в коридорах створено 1 або 2 ряди культур дуба. Упродовж 2013–2016 років проводилися агротехнічні догляди за культурами дуба. Приживлюваність культур у 2013–2015 роках становила 83–99 %. У 2015 році 3-річні культури дуба, які були створені садінням, мали середню висоту 0,7–0,9 м, що перевищувало цей показник для культур, створених висіванням жолудів, у 3–4 рази. На відміну від методу створення культур, істотної різниці за середньою висотою в коридорах із різною кількістю рядів і різним напрямком не виявлено. Упродовж 7 років (2013–2019 рр.) показники середньої висоти культур дуба, створених садінням сіянців стали в 2–5 разів більшим, порівняно з культурами, створеними висіванням жолудів. За цей час відбулося певне затінення культур дуба кулісами дерев берези повислої. У 2020 році було проведено освітлення культур із вилученням небажаних дерев у кулісах. Восени 2024 року здійснено повторні обліки та обстеження дерев на стаціонарі.
На стаціонарному дослідному об’єкті з дослідження ефективності рубок догляду для різноцільового формування березово-ялинового деревостану було здійснено обстеження та повторні обліки (три секції), а також зафіксовано таксаційні показники деревостанів після проведення різних варіантів догляду. Дослідний об’єкт належить до низки стаціонарів станції для випробування різних принципів формування насаджень за участі ялини європейської для уточнення та доповнення Правил поліпшення якісного складу лісів, зокрема щодо рубок догляду в ялинових деревостанах Східного Полісся.
Восени також було проведено обстеження клонової лісонасінної плантації сосни звичайної 2018 року створення. У клонованих насіннєвих дерев у 2023 році було сформовано компактну низькоопущену крону і на 7-річних деревах сосни вже утворилися шишки. Подальші заходи будуть спрямовані на забезпечення раннього та рясного насіннєношення сосни звичайної, а також на забезпечення лісокультурного виробництва станції високоякісним насінням із цінними генетичними властивостями.
ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС»