Вирощування на Київщині лісових культур із генетично покращеного насіння

Опубліковано: 2024-11-13

Відтворення високопродуктивних і стійких лісів є перспективним у разі використання високоякісного садивного матеріалу — насіння із покращеними селекційно-генетичними властивостями та вирощених з нього сіянців. Роботи із селекції сосни звичайної, які було розпочато на Київщині в 1974 році, тривають й донині. Наразі ДП «Клавдієвська ЛНДС» має близько 50 постійних селекційних дослідних об’єктів, серед яких – клонові насінні, архівно-маточні та родинні плантації, випробні культури сосни звичайної тощо. 

   

Клоново-насіннєва плантація сосни звичайної підвищеного генетичного рівня 2010 року створення та лісові культури сосни звичайної із генетично покращеного насіння 1980 року створення

Для дослідження показників якості генетично покращеного насіння із різновікових клоново-насінних і родинно-насінних плантацій щорічно проводиться заготівля шишок із дерев віком 12–47 років. Лабораторні дослідження довели, що якість насіння з усіх плантацій достовірно перевищує контроль за усіма показниками (кількість якісного насіння, загальна кількість насіння, вихід насіння з шишок). Лабораторна схожість становить 96–100 %.

У 2008 році в ДП «Клавдієвська ЛНДС» була закладена клоново-насіннєва плантація на популяційній основі із вегетативних потомств 50 довільно відібраних у генетичному резерваті дерев. На основі вивчення випробних культур сосни звичайної, в них з 20-річного віку проводиться повторний відбір плюсових дерев для створення плантацій підвищеного генетичного рівня. Впродовж 2010–2013 років було закладено родинно-клонові та родинні насінні плантацій із 25 відібраних плюсових дерев. На сьогодні із плантацій, закладених протягом 2008–2013 років на загальній площі 14,6 га, щорічно можна заготовити до 50 кг генетично покращеного насіння.

В березні 2023 року в Старопетрівському лісництві ДП «Клавдієвська ЛНДС» насіння з цих плантацій висіяли в короби, за необхідністю проводили зрошення сіянців. Грунтова схожість насіння становила 85,7–92,8 %. Для запобігання ураженню сходів сосни фузаріозом було проведено дворазову профілактичну обробку посівів сосни 0,15 %-вим розчином фунгіциду «Превікур». Облік збереженості посівів засвідчив, що вихід садивного матеріалу в середньому знаходиться на рівні контролю (78–86 шт./пог. м), а середній вихід стандартного садивного матеріалу становить 87,3 %.

У жовтні 2023 року в розсаднику станції було здійснено обміри біометричних показників сіянців – висоти, діаметру кореневої шийки та довжини кореневої системи. Отримані дані свідчать, що середня висота сіянців, вирощених із насіння різновікових плантацій, становить 12,7–14,3 см і перевищує контроль (11,8 см). Середні показники діаметра кореневої шийки сіянців коливаються в межах 2,1–2,4 мм і суттєво не відрізняються від контролю (2,1 мм). За показниками довжини коріння сіянці із усіх плантацій перевищують контрольний показник на 107–134 %.

Навесні 2024 року із вирощених сіянців сосни звичайної з 5-ти насіннєвих плантацій та генетичного резервату в Луб’янському лісництві було закладено сортовипробувальні культури на площі 0,7 га

    

Дослідження дерев і шишок на клоново-насіннєвій плантації та сіянці сосни, вирощені із насіння, зібраного на ній

Таким чином, сіянці сосни звичайної, вирощені з насіння, заготовленого на насіннєвих плантаціях різного віку, мають високі якісні показники, що свідчить про перспективність заготівлі з них насіння задля отримання високоякісного генетично покращеного садивного матеріалу для лісовідновних робіт. В наступному році дослідження на плантаціях і в сортовипробувальних культурах будуть продовжені.

 

 

ДП «Клавдієвська ЛНДС»