До ДП «Вінницька ЛНДС» звернулося комунальне підприємство «Міське об’єднання парків культури та відпочинку» Рівненської міської ради м. Рівне щодо необхідності обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Рівненський парк культури та відпочинку ім. Тараса Шевченка». Старшим науковим співробітником станції Юрієм Єлісавенком і начальником відділу фітопатології філії «Рівнелісозахист» Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист» Михайлом Легкобитом проведено обстеження деревних асоціацій парку та розроблено відповідне обґрунтування й довідку за результатами лісопатологічного обстеження.
Огляд та обстеження парку площею 28 га виконані на кожній ділянці з визначенням розташування сухих, всихаючих і аварійних дерев. Аналіз звітних матеріалів та проведені натурні обстеження вказують, що окремі композиційні форми деревно-чагарникової рослинності парку втратили естетичну цінність і привабливість та перебувають на різних стадіях всихання й дигресії. Загальним обстеженням деревних насаджень парку виявлено понад 150 таких дерев, переважно клена ясенелистого, клена гостролистого, ясена звичайного, в’яза дрібнолистого та берези повислої.
У зв’язку із несвоєчасним проведенням рубок догляду відбулося захаращення окремих частин парку. В результаті надмірного розростання деревно-чагарникової рослинності на окремих ділянках виявлено пригнічення одних деревних видів іншими, більш стійкими та тіньовитривалими. Пригнічення й відмирання таких дерев відбувається в результаті конкурентних відносин у насадженнях. На обстежених ділянках виявлено дерева із обламаними скелетними гілками крони та верхівками, морозобійними тріщинами, суховершинні та сухостійні екземпляри. Внаслідок ураження кореневих систем дерева різко знижують приріст, у районі кореневої шийки утворюються дупла. Згодом дерева всихають і ламаються, а деякі, що навіть мають задовільний вигляд, вивалюються від незначних поривів вітру. Під час огляду вітровальних дерев виявлено загнивання коренів і нижніх частин стовбура. На ділянках є як свіжий вітровал, так і минулих років. Також наявні дерева з великим нахилом стовбура – більш ніж 30° від вертикалі, – які становлять загрозу для життя працівників і відвідувачів паркових насаджень.
На всіх ділянках наявні дерева III–VI категорій санітарного стану. Дерева ІІІ категорії санітарного стану (дуже ослаблені) та IV категорії (відмираючі) заселені стовбуровими комахами, переважно короїдами (Curculionidae: Scolytinae), як це характерно для осередків кореневих і стовбурових гнилей. Стовбурові шкідники під час додаткового живлення імаго можуть нападати навіть на здорові дерева, що помітно ослаблює їх за високої чисельності цих комах, котрі до того ж переносять збудників деяких хвороб дерев.
Унаслідок заселення стовбуровими шкідниками та ураження збудниками хвороб на тлі погіршення кліматичних умов і гідрологічного режиму та пошкодження комахами-листогризами порушуються фізіологічні процеси дерев, знижується їхній приріст. Ослаблені дерева, уражені кореневими гнилями, втрачають стійкість до вітру, що стає небезпечним для життя працівників і відвідувачів паркових насаджень. Захаращеність і розладнання деревостанів зменшує естетичну цінність таких насаджень і підвищує рівень пожежної небезпеки.
Для зменшення пожежної небезпеки та підвищення естетичності необхідно видалити аварійні, сухостійні і фаутні дерева з території парку шляхом здійснення санітарних рубок у максимально стислі строки із застосуванням найбільш ефективних методів і технологій та запобіганням негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. Водночас в окремих безпечних місцях доцільно частково залишати невеликі обсяги «мертвої» деревини, необхідної для підтримання біорізноманіття, зокрема — розмноження ентомофагів і комах-запилювачів.
ДП «Вінницька ЛНДС»