Оптимальні умови та технологія створення лісових культур садивним матеріалом із закритою кореневою системою

Опубліковано: 2020-08-11

Як відомо, створення лісових культур садивним матеріалом (СМ) із закритою кореневою системою (ЗКС) має низку переваг. Так, терміни весняного садіння можуть бути занадто стислими через погодні умови. Лісівники не встигають висадити або доповнити культури.

Садіння лісових культур із закритою кореневою системою дає можливість висаджувати садивний матеріал на його постійне місце майже впродовж усього вегетаційного періоду. До того ж, це сприяє високій швидкості росту саджанців та високому рівню їхньої приживлюваності, оскільки вони не піддаються післясадивному шоку.

Фахівці УкрНДІЛГА вивчають питання вирощування садивного матеріалу з закритою кореневою системою протягом багатьох років. Так, дослідження проводили в рамках науково-дослідної роботи за темою №11 «Оцінити сучасний стан захисних лісових смуг різного цільового призначення і об’єктів лісової рекультивації степової частини України та розробити заходи щодо підвищення їх меліоративної ефективності» за 2015–2019 роки під керівництвом заступниці директора УкрНДІЛГА з науки канд. с.-г. наук, с. н. с. Наталі Висоцької.

Для цього було закладено 13 дослідних ділянок лісових культур, де було обміряно 10 тис. сіянців і 3 тис. дерев на лісокультурних площах.

26 варіантів досліджували щодо вирощування садивного матеріалу дуба звичайного та сосни звичайної із ЗКС з використанням мінеральних добрив; 18 варіантів – з використанням регуляторів росту рослин, добрив і фунгіцидів при вирощуванні садивного матеріалу сосни звичайної; 12 варіантів – щодо використання комплексного амінокислотного гуманного добрива «Рокогумін» при вирощуванні садивного матеріалу дуба звичайного, сосни звичайної, айви японської та липи дрібнолистої у відкритому та закритому ґрунті з відкритою кореневою системою (ВКС) та ЗКС. При цьому було вивчено вплив 7 гербіцидів.

Як можна інтенсифікувати вирощування СМ головних лісотвірних порід?

Науковці УкрНДІЛГА дійшли висновку, що сіянці дуба звичайного та сосни звичайної із ЗКС найбільш доцільно використовувати за таких умов:



У своєму звіті щодо результатів науково-дослідної роботи, Н. Висоцька зазначає, що скринінг ефективності чотирьох біопрепаратів у лабораторних умовах по відношенню до збудників фузаріозу виділив Гаупсин і Планриз БЛ. Біопрепарат Триходермін, виготовлений із грибу Trichodermalignorum, і Фітоспорин-М (бактерії штаму МВІ600 Bacilussubtilis) виявились менш ефективними по відношенню до збудників фузаріозу.

 Кращими субстратами для вирощування сіянців сосни звичайної із ЗКС виявились «грунт + торф (1:1)» та «грунт + торф + перегній (3:1:0,25)». При використанні цих сумішей в якості субстрату біометричні показники сіянців (висота та діаметр кореневої шийки) були більшими на 37 та 44% проти контролю.

При цьому, ефективність впливу добрива на ріст сіянців дуба звичайного із ЗКС залежить від способу внесення та концентрації робочих розчинів. У всіх варіантах із застосуванням «Рокогуміну» як інтенсифікатора росту отримано позитивний ефект. Наталя Висоцька підкреслює, що завдяки цьому препарату можна отримувати садивний матеріал заданих розмірів, у тому числі крупномірний, для використання не тільки у лісокультурному виробництві, а й у садово-парковому господарстві.

Культури дуба звичайного, створені садивним матеріалом із закритою кореневою системою, мають вищу збереженість у порівнянні з культурами, створеними садивним матеріалом із відкритою кореневою системою або посівом жолудів, та швидше переходять у другу фазу розвитку, де і починається диференціація за ростом. Культури, створені посівом жолудів, відзначаються більш низькою збереженістю, але інтенсивніше ростуть у перші роки.



Садіння лісових культур дуба звичайного сіянцями із ЗКС. Дергачівське лісництво, Харківська ЛНДС

Фахівцями лабораторії лісових культур та агролісомеліорації також розроблено рекомендації щодо змішування і розміщення лісотворних порід, а також щодо густоти культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою:

Щодо строків садіння сіянців із ЗКС, лісівники УкрНДІЛГА дають такі рекомендації:


  1. В усіх природно-кліматичних зонах України створення лісових культур садивним матеріалом із закритою кореневою системою найкраще проводити в квітні–травні та вересні–жовтні.

  2. Садіння з вересня по жовтень доцільно проводити садивним матеріалом, вирощеним у поточному році.

  3. Сіянці із ЗКС можна висаджувати на лісокультурну площу і в інші місяці року: липень, серпень, листопад. При цьому бажано це робити в похмуру та дощову погоду, що сприятиме кращій приживлюваності рослин.

Обов’язковим елементом у системі обробітку ґрунту виступає безполицеве розпушування на глибину 60–80 см. 

Використання садивного матеріалу із ЗКС пришвидшує терміни змикання культур та переведення їх у вкриті лісовою рослинністю землі на 1–2 роки. Це відбувається завдяки більш високій приживлюваності лісових культур та перевищенням їхнього середнього приросту за висотою в порівнянні з лісовими культурами, створеними за загальноприйнятою технологією.

Отже, переваги використання садивного матеріалу із ЗКС є беззаперечними. Користуйтеся рекомендаціями, розробленими фахівцями УкрНДІЛГА, й отримуйте гарні результати своєї праці, та, як наслідок, якісні дубові й соснові насадження. 

Прес-служба УкрНДІЛГА за матеріалами Звіту з науково-дослідної роботи на 2015–2019 рр. № 11 «Оцінити сучасний стан захисних лісових смуг різного цільового призначення об’єктів лісової рекультивації Степової частини України та розробити заходи щодо підвищення їх меліоративної ефективності» фахівців УкрНДІЛГА на чолі із заступницею директора інституту з науки канд. с.-г. наук, с. н. с. Наталєю Висоцькою