Науковцями Поліського філіалу УкрНДІЛГА в рамках виконання теми № 2 «Удосконалити систему рубок у лісах України на засадах наближеного до природи лісівництва» продовжуються різнопланові дослідження природного поновлення корінних лісотворних порід. Щодо головної породи зональних лісів, сосни звичайної, належна ефективність досягається насамперед застосуванням вузьколісосічних рубок головного користування (РГК).
Так, широка серія вузьколісосічних РГК була проведена зокрема в ДП «Городоцький лісгосп», де у Троянівському і Боровому лісництвах відповідні спостереження за формуванням нового природного покоління сосняків виконуються на 10 пробних площах.
Усі дослідні ділянки розташовані в умовах вологого дубово-соснового субору. В материнських насадженнях, за даними лісовпорядкування, перед закладанням лісосік налічувалося 2,5 – 5,1 тис. шт./га підросту супутніх порід висотою 2,5 – 4,0 м із дубом у його складі не менше 50 %. Однак суцільне видалення цього компоненту та першочергова орієнтація на поновлення сосни призвели до того, що цінна корінна порода, дуб звичайний, присутня у складі молодняків у вегетативній формі.
Молодий сосновий деревостан природного походження на зрубі після проведення вузьколісосічної рубки головного користування
Як і передбачалося, головна порода – сосна звичайна – на вузьколісосічних зрубах продемонструвала високий потенціал природного поновлення. Загалом дослідні об’єкти включали 3 варіанти відновлення самосівом сосни (за цільовими заходами): 1 – проведення сприяння природному поновленню, 2 – проведення сприяння природному поновленню та створення часткових лісових культур, 3 – цільові заходи не застосовувалися.
На усіх варіантах самопоновлення сосни було інтенсивним, особливо у перші два роки, коли щільність самосіву на окремих ділянках сягала 50 тис. шт./га. У стадії змикання самоутворених молодих соснових формацій успішність природного поновлення за шкалою УкрНДІЛГА оцінюється як добре.
За результатами поточних досліджень науковцями зроблено декілька висновків:
Необхідна складова супутніх порід також може бути утворена (відновлена) за рахунок вегетативного покоління.
Старший науковий співробітник Поліського філіалу УкрНДІЛГА,
канд. с.-г. наук, с. н. с. Василь Бородавка ,
науковий співробітник Поліського філіалу УкрНДІЛГА
Олена Бородавка
Фото: Олена Бородавка