Обстежено дослідні лісові культури дуба звичайного в ДП «Харківська ЛНДС», створені сіянцями із ЗКС

Опубліковано: 2020-10-08

Системне вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою (ЗКС) для лісовідновлення та лісорозведення лісогосподарськими підприємствами в Україні було розпочато в 2006 р. У цей же час науково-дослідні роботи із інтенсифікації вирощування садивного матеріалу головних лісоутворювальних порід в індивідуальних контейнерах було розпочато і на селекційному комплексі ДП «Харківська ЛНДС» УкрНДІЛГА (на той час – Данилівський дослідний держлісгосп (ДДЛГ)).

З метою інтенсифікації вирощування сіянців дуба звичайного (Quercus robur L.) було закладено низку дослідів щодо визначення оптимального складу ґрунтосуміші для заповнення контейнерів і різних варіантів із використанням мінеральних, комплексних і органічних добрив, суперабсорбентів, гумінових і мікробіологічних препаратів. Керівником цих науково-дослідних робіт був В. М. Угаров. За його ініціативи, творчого співробітництва з іншими науково-дослідними установами та за сприяння Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, зокрема було організовано й випробування для інтенсифікації росту сіянців мікробіологічних і мікоризних препаратів, ефективність яких виявилася найвищою та позначається на подальшому рості лісових культур й нині.



Робота на дослідах із вирощування сіянців дуба звичайного із ЗКС на відкритому полігоні (Південне лісництво)



П’ятирічні дослідні культури дуба, створені садивним матеріалом із ЗКС (Південне лісництво, кв. 120) 

Стаціонарний дослід культур дуба звичайного із використанням сіянців із ЗКС (25 варіантів з інтенсифікації вирощування садивного матеріалу) було закладено восени 2008 р. у Південному лісництві (кв. 120). Категорія лісокультурної площі – свіжий зруб, тип лісу – свіжа кленово-липова діброва (D2-клД), площа ділянки – 2 га.

Наукова та виробнича цінність стаціонару полягає в регулярному проведенні обмірів за окремими варіантами (з різною агротехнікою створення лісових культур із моменту вирощування садивного матеріалу) та контролем (сіянці, вирощені на відкритому полігоні на чистому субстраті), а також у можливості їхнього порівняння та вибору оптимального варіанту.

Всі дослідні варіанти в 2013 р. (вік культур – 5 років) були переведені у вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки за першим класом якості. Станом на жовтень 2020 р. вік культур становить 12 років.



Загальний вигляд дослідних культур дуба у віці 12 років

Останні обміри на досліді проведено на початку жовтня м. н. с. О. М. Даниленком (ДП «Харківська ЛНДС»), с. н. с. М. Г. Румянцевим, с. н. с. П. Б. Тарнопільським і м. н. с. В. С. Ющик (лабораторія лісових культур та агролісомеліорації УкрНДІЛГА). Було обстежено загальний стан дослідних об’єктів, визначено показники росту (за діаметром і висотою) на 11 дослідних варіантах лісових культур дуба.



Підготовка до проведення польових досліджень (с. н. с. М. Г. Румянцев і м. н. с. В. С. Ющик)



Обміри дослідних лісових культур дуба звичайного (м. н. с. О. М. Даниленко і м. н. с. В. С. Ющик)

Станом на жовтень 2020 р. (вік культур – 12 років) культури вирізняються фактично 100 % збереженістю. Відбувається зімкнення намету та в міжряддях. 



Зімкненість намету в дослідних лісових культурах дуба звичайного

Результати проведених досліджень свідчать, що серед культур у віці 12 років на всіх дослідних варіантах переважає контроль (сіянці, вирощені на відкритому полігоні на чистому субстраті). Так, різниця за діаметром лісових культур дуба, створених садивним матеріалом, вирощеним на відкритому полігоні, становить від 10 % (варіант Байкал 10 мл/л) до 25 % (варіант Супергумісол 50 мл/л). У лісових культурах дуба, створених садивним матеріалом, вирощеним у теплиці (закритому ґрунті), різниця є дещо більшою і становить від 15 % (варіант Теравет 2 г/контейнер) до 28 % (варіант Мікориза 1 мл/контейнер). Виробничі культури, створені сіянцями із відкритою кореневою системою (ВКС), за діаметром поступаються контролю на 20 %. Різниця за висотою є дещо меншою.



Виробничі культури дуба звичайного, створені садивним матеріалом із ВКС

Проведені дослідження є складовою частиною науково-дослідних робіт в рамках тематичного плану УкрНДІЛГА по темі № 11 «Дослідити ріст і розвиток лісових культур, створених садивним матеріалом із закритою кореневою системою, та розробити рекомендації щодо удосконалення технології їх створення» (керівник – Румянцев М. Г., с. н. с. лабораторії лісових культур та агролісомеліорації, канд. с.-г. наук). Результати досліджень у подальшому будуть враховані в «Рекомендаціях щодо удосконалення технології вирощування лісових культур із використанням садивного матеріалу із закритою кореневою системою».

Румянцев М. Г.,

с. н. с. лабораторії лісових культур та

агролісомеліорації УкрНДІЛГА, канд. с.-г. наук;

Тарнопільський П. Б.,

с. н. с. лабораторії лісових культур та агролісомеліорації УкрНДІЛГА;

Даниленко О. М.,

 м. н. с. ДП «Харківська ЛНДС»;

Ющик В. С.,

м. н. с. лабораторії лісових культур та агролісомеліорації УкрНДІЛГА;

Рего М. З.,

аспірантка лабораторії лісових культур та агролісомеліорації УкрНДІЛГА

Фото надані Тарнопільським П. Б.

Титульне фото: Загальний вигляд дослідних культур дуба у віці 5 років