У рамках регіонального проєкту ФАО (продовольчої та сільськогосподарської організації ООН) «Посилення стійкості соснових насаджень спалахам короїдів та всихання» 13–16 липня 2021 року відбувся візит міжнародних експертів ФАО та представників лісового департаменту ФАО на Чернігівщину, а також зустрічі з національними експертами та представниками ДАЛРУ.
У заходах взяли участь керівник проєкту і голова лісового відділення ФАО ООН Широма Сатіапала (Shiroma Sathyapala), міжнародний експерт ФАО і представник REUFIS – Мережі з лісових інвазійних видів у Європі та Центральній Азії Ференц Лакатос (Ferenc Lakatos), міжнародний експерт ФАО по GIS технологіям Люка Демарчі, національний координатор проєкту, завідувачка Сектору з міжнародних відносин, науки та зв’язків із громадськістю (ДАЛРУ) Любов Полякова, начальник відділу охорони і захисту лісів (ДАЛРУ) Микола Гонтарук, національний експерт ФАО з лісового господарства (УкрНДІЛГА) Катерина Давиденко, національний експерт ФАО з лісового господарства (головний мікробіолог ДСЛП "Харківлісозахист") Алла Рідкокаша, запрошений експерт ФАО по GIS технологіям (УкрНДІЛГА) Олександр Борисенко та запрошений експерт ФАО з лісового моніторингу (директор ДСЛП "Харківлісозахист") Денис Батуркін.
14 і 15 липня експерти ФАО відвідали ДП «Іванківський лісгосп» Київського ОУЛМГ, а також ДП «Корюківське ЛГ» і ДП "Чернігівське ЛГ" Чернігівського ОУЛМГ. У рамках зустрічей була вивчена інформація про стан всихання соснових насаджень по Київському і Чернігівському ОУЛМГ, методи ведення моніторингу пошкодження дерев сосновими короїдами, оглянуті ділянки всихання і модельні дерева, ділянки феромонного моніторингу і суцільних санітарних рубок.
16 липня відбулась підсумкова зустріч у ДАЛРУ. Учасники зазначили, що триваюче зниження стійкості до впливу стресових чинників, пов’язаних зі зміною клімату, та масове поширення стовбурових шкідників призводить до широкомасштабного всихання хвойних лісів у більшості країн Європи, зокрема й в Україні, тому необхідно розробити методи ранньої діагностики і план швидкого реагування на пошкодження лісів шкідниками та хворобами на прикладі всихання від короїдів. Так, міжнародні експерти ФАО запропонували використовувати дистанційне зондування та моніторинг інвазійних видів. Вони визначили, що вебресурс Геопортал «Ліси України» (розробка УкрНДІЛГА) та мобільний додаток Forest Protection (розробка УкрНДІЛГА та ДСЛП «Харківлісозахист») також варто використовувати для ранньої діагностики всихання лісів та поширення осередків шкідників і хвороб, обміну інформацією лісопатологічного моніторингу тощо. Були визначені основні напрями для тестування методів дистанційного зондування для ранньої діагностики всихання лісів та порівняння їх із методами феромонного і візуального моніторингу.
За результатами місії визначено напрями подальшого співробітництва щодо розроблення національного плану реагування на пошкодження і ураження лісів та моніторингу інвазійних шкідників і хвороб.
Катерина Давиденко,
с.н.с. лабораторії захисту лісу
УкрНДІЛГА, канд. с.-г. наук,
доктор філософії (PhD) у галузі біологічних наук
Фотографії взяті із сайту Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства