З 11 по 14 травня 2021 р. на базі Інституту сільськогосподарської мікробіології та АПВ НААН (ІСМАВ НААН), м. Чернігів, було організовано і проведено навчальний курс Всеукраїнської школи молодих вчених-мікробіологів, присвячений Дню науки.
Для здобуття сучасних навичок за напрямом ґрунтознавства «Мікробіологічні процеси та методи їхнього дослідження» Світлана Сидоренко, канд. с.-г. наук молодший науковий співробітник лабораторії лісових культур та агролісомеліорації УкрНДІЛГА, взяла активну участь у роботі Школи та опанувала курс, який охоплював 22 лекційних та 16 практичних занять. Лекторами та практиками були провідні мікробіологи та молоді науковці ІСМАВ НААН, наукових установ мережі НААН, навчальних закладів та організацій із Чернігова, Києва, Дніпра та Одеси. Усі вони займаються дослідженнями та експериментальними розробками у сфері біотехнологій.
Учасники з різних куточків України не тільки отримали та поглибили теоретичні знання у галузі мікробіології, а й на практичних заняттях спостерігали, як проводять дослідження, закладають експерименти, ознайомились із типовим обладнанням для вивчення різних груп мікроорганізмів.
Учасники навчального курсу Всеукраїнської школи молодих вчених-мікробіологів
Організаторами заходу виступили Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН України, Товариство мікробіологів України ім. С. М. Виноградського, Рада молодих дослідників Інституту мікробіології та вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України та Рада молодих учених ІСМАВ НААН України.
Модераторкою школи була кандидатка сільськогосподарських наук с. н. с. лабораторії рослинно-мікробних взаємодій Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН, голова Ради молодих вчених ІСМАВ НААН Ганна Вікторівна Цехмістер, а відкривав курс член-кореспондент НААН, д-р екон. наук, с. н. с. директор Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН Анатолій Михайлович Москаленко.
А. М. Москаленко – директор ІСМАВ НААН член-кореспондент НААН, д-р екон. наук, с. н. с.
Упродовж чотириденного курсу до уваги слухачів було запропоновано надзвичайно пізнавальні курси з використання біологічних препаратів, захворювань сільськогосподарських культур, симбіозу та ендофітних асоціацій рослин із грибами, вивчення мутагенності речовин та багатьох інших біологічних процесів, неабияку роль в яких відіграють мікроорганізми. Підготовлені лекторами матеріали зацікавили не тільки провідних ґрунтознавців, а й небайдужих фахівців аграрних наук. Зважаючи на те, що вивчення мікробіологічних процесів у ґрунті є одним із етапів дослідження агроландшафтів, ключову роль в яких відіграють захисні лісові насадження, участь у цьому заході дала можливість поглибити знання із практичних аспектів дослідження агрохімічних властивостей ґрунтів, що формуються під наметом полезахисних лісових смуг, з урахуванням позитивного мікрокліматичного впливу насадження.
Лекційне заняття Г. М. Ткаленко д-ра с-г. наук, с. н. с. завідувачки лабораторії мікробіометоду Інституту захисту рослин НААН «Біологічні препарати – запорука одержання екологічно безпечної сільськогосподарської продукції»
Також учасники Школи дізналися про нормативне регулювання та можливості професійного розвитку для молодих учених, закордонні програми обмінів, про культуру академічної доброчесності; отримали практичні рекомендації як бути лідером та залишатись стресостійкими, зважаючи на нелегкі наукові будні. Найактивніші учасники отримали сертифікати про проходження курсу навчання.
Сертифікат учасника Школи
Навчальні матеріали є у відкритому доступі на YouTube-каналі Ради молодих вчених ІСМАВ НААН; деяку інформацію було взято з матеріалів сторінки Ради молодих вчених ІСМАВ НААН на Фейсбуці.
Сидоренко Світлана,
м. н. с. лабораторії лісових культур
та агролісомеліорації УкрНДІЛГА