Стовбурові комахи на березі повислій

Опубліковано: 2020-02-03

У лабораторії захисту лісу триває робота з вивчення біологічних особливостей стовбурових комах берези повислої та оцінювання їхньої шкідливості.

Нами були відібрані на постійних пробних площах відрізки стовбурів і гілок модельних дерев. У камеральних умовах простежено розвиток окремих стадій стовбурових комах, визначено їхні видовий склад і популяційні показники, які є необхідними для оцінювання шкідливості цих комах.

Для проведення досліджень відрізки стовбурів із грубою, перехідною, тонкою корою, товсті та тонкі гілки різного діаметра завдовжки по 50 см закладені на полицях за розмірами у скляні інсектарії зі вставними сітками. Відрізки гілок із невеликим діаметром розмістили у пластикові інсектарії, а частину відрізків залишили в насадженні.

Під час оцінювання загальної шкідливості цих комах брали до уваги фізіологічну шкідливість, технічну шкідливість і показник кількості генерацій. Згідно з цим, загальний бал шкідливості кожного виду визначали як добуток технічної шкідливості, фізіологічної шкідливості та поправкового коефіцієнта, який відбиває кількість генерацій.

Фізіологічну шкідливість комах визначали як суму балів оцінки їхьої фізіологічної активності (спроможності заселяти дерева різного ступеня ослаблення), спроможності завдавати шкоди деревам берези повислої під час додаткового живлення та переносити збудників хвороб.

Технічну шкідливість визначали як добуток балів загальної оцінки руйнування, району поселення та цінності породи, що пошкоджується. Загальну оцінку руйнування визначали як суму балів, які враховують глибину розміщення ходів, їхній діаметр і площу зайнятої ними поверхні заболоні. Район поселення комах оцінювали з урахуванням різниці вартості грубої, середньої та дрібної деревини.

Загальну шкідливість розраховували як добуток балової оцінки фізіологічної, технічної шкідливості та коефіцієнта, що відбиває кількість генерацій.

Загалом нами виявлені на березі повислій 22 види стовбурових комах із трьох рядів: перетинчастокрилі (Hymenoptera), лускокрилі (Lepidoptera) та твердокрилі (Coleoptera).

Вусачі (Cerambycidae): А – Мармуровий скрипун (Saperda scalaris (Linnaeus 1758)), В – Вусач очковий сірий (Mesosa nebulosa (Fabricius 1781)), С – Вусач сірий Ліннея (Leiopus linnei (Wallin, Nylander & Kvamme 2009))

Вузькотіла зелена златка (Agrilus viridis): А – імаго самиці при заселені живого дерева; В – місце відкладання яєць, вкрите пробкою (позначено стрілочкою); С – личинкові ходи златки на живому дереві; D – некроз, та загибель дерева від ходів личинки вузькотілої златки

Березовий заболонник (Scolytus ratzeburgi): А – заселення здорового дерева (позначено стрілочкою); В – льотний отвір заболонника; С, D – самиця березового заболонника під час заселення живого дерева

Великий березовий рогохвіст (Tremex fuscicornis): А– імаго самиці під час вильоту зі стовбура берези; В – самиця рогохвіста, відкладання яєць; С – місце заселення з жовтим ексудатом, що висох; D – личинкові ходи та потемніння деревини в результаті дії дереворуйнівних грибів

Кліт осиковий (Xylotrechus rusticus): A – імаго вусача, В – лялечка, С – личинка, D – личинкові ходи на стовбурі

На підставі підрахунку балів шкідливості стовбурових комах розподіляли на чотири групи, а саме: особливо шкідливі, помірно шкідливі, малошкідливі та нешкідливі.

Нами встановлено, що до групи особливо шкідливих стовбурових комах належать 5 видів: Tremex fuscicornisTremex magusXylotrechus rusticusXyleborinus attenuatus та Xyleborinus saxeseni, помірно шкідливих – 6 видів: Zeuzera pyrinaAgrilus viridisСhrysobothris affinisScolytus ratzeburgi, Anisandrus maicheTrypodendron signatum, мало шкідливі – 1 вид Xiphydria longicollis, нешкідливі – 10 видів: Dicerca furcataDicerca alniAgrilus angustulusAgrilus betuletiAegomorphus clavipesExocentrus adspersusLeiopus linneiMesosa curculionidesMesosa nebulosa та Saperda scalaris.

 Ю. Є. Скрильник,

с.
 н. с. лабораторії  захисту лісу УкрНДІЛГА, канд. с.-г. наук