Консультації щодо формування ефективних моделей управління лісовими смугами

Опубліковано: 2020-02-27

25 лютого 2020 р. на базі УкрНДІЛГА відбулись консультації з ключовими зацікавленими сторонами щодо формування ефективних моделей управління лісовими смугами в Харківській області. Консультації відбулися за сприяння FAO ООН, Асоціації сільських, селищних рад і об’єднань громад України та Global Environment Facility.

В заході взяли участь голови ОТГ, фермери та представники аграрного бізнесу Харківської області, науковці, фахівці лісового господарства, представники обласної та районних влад.

Наталія Морозюк, керівниця Аналітичного центру АССОГУ канд. екон. наук, ознайомила учасників заходу з результатами опитування ОТГ щодо стану полезахисних лісових смуг в Україні. В Харківській області в опитуванні взяли участь 6 громад, 2 з них знаходяться на початковій стадії оформлення права власності/користування на земельну ділянку під лісовою смугою. Загалом 91 % ОТГ в нашій державі не мають такої документації. Половина громад готова передати лісові смуги в оренду без аукціонів із умовою підтримання їх у належному стані. В Харківській області на це готові 80 % громад.

У жодній громаді в Харківській області не проведено інвентаризацію лісових смуг. У межах держави таку інвентаризацію проведено на території лише 9 % громад.

Голови ОТГ занепокоєні тим фактом, що передача повноважень де-юре відбулася, але де-факто вони не мають ресурсів (техніки, спеціалістів) для інвентаризації та ефективного використання лісових смуг.

Стосовно додаткових вигод, які може отримувати громада від насадження лісових смуг, ОТГ Харківщини, згідно з опитуванням, схиляються переважно до використання лісосмуг для отримання деревини на опалення та обігрів.

У той же час, існує низка можливостей отримання додаткового прибутку. Експертка FAO ООН, заступник директора УкрНДІЛГА канд. с.-г. наук Наталя Висоцька ознайомила присутніх зі шляхами підвищення економічної ефективності полезахисних лісових смуг. Серед них вирощування дерев із коштовною деревиною (ялівець віргінський, горіх чорний, карія пекан та черешня); симбіоз із грибами (зокрема, вирощування трюфелів); заготівля березового соку (1 дерево дає 60 л, 1 л – 10 грн. прибутку) та кленового сиропу; вирощування фундука та горіха волоського; вирощування лікарських рослин (у 2018–2019 рр. з експорту лікарських рослин Україна отримала близько 600 млн грн.) та бджолярство.

Представники аграрного бізнесу висловили сумніви щодо реальної можливості ефективного використання захисних лісосмуг через відсутність гарантованого для власника ринку збуту, а також через певні особливості регіону, а саме: наявність великого поголів’я дикого кабана та низькі моральні якості окремих мешканців регіону. З цього приводу Наталія Ключник, виконавчий директор Асоціації сільських, селищних рад та об’єднаних громад України, навела приклад одного з підприємців на Київщині, який побудував огорожу навколо лісосмуги та сподівається, що його «кейс» стане прикладом для інших фермерів.

Юрист FAO ООН Олександр Попсуй презентував три моделі управління лісосмугами, кожна з яких розроблена для різних власників – чи то власником лісосмуги є ОТГ, чи то приватні підприємства, фермери, сільськогосподарські підприємства, чи то державні підприємства, НААН, Міністерство освіти України, Укравтодор або Укрзалізниця. Деякі представники ОТГ висловили бажання стани учасниками пілотного запуску запропонованих моделей.

Доповідач також наголосив, та всі присутні погодились, на необхідності розроблення єдиних правил утримання лісових смуг, які б містили в собі єдину систему догляду за лісосмугами і які мають бути прийняті постановою Кабінету Міністрів України.

Проект Правил утримання і збереження полезахисних лісових смуг було розроблено УкрНДІЛГА та передано до Міністерства аграрної політики і продовольства України в січні 2019 року.

Зазначений проект Правил окрім лісомеліоративної характеристики полезахисних лісових смуг містить інформацію про механізм і підстави для проведення заходів щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг. Також у ньому визначено комплекс заходів із підвищення меліоративної ефективності полезахисних лісових смуг й умови, що негативно впливають на їх стан.

У результаті проведених консультацій присутні обговорили запропоновані моделі управління лісовими смугами, визначили проблеми в цьому питанні, які є актуальними саме для Харківської області, та можливості їхнього подолання.

Прес-служба УкрНДІЛГА