Чигринець В. П., Ігнатенко В. А., Зубко В. І. 150 років експериментальних і науково-дослідних робіт в лісових насадженнях ДП «Тростянецьке ЛГ.»  – Тростянець: 2020. – 126 с.

ISBN 978-966-999-076-1

 

Із 1870 року, тобто 150 років тому, в лісових насадженнях Тростянецького лісового господарства почали проводити значні експериментальні роботи з лісовідновлення і лісорозведення: створення чистих і мішаних лісових культур із різним розміщенням садивних місць і різними схемами змішування, введення в них інтродукованих видів, обліснення еродованих схилів тощо.

Початок систематичних науково-дослідних робіт можна віднести до 1923 року, коли було утворене Тростянецьке дослідне лісництво, перейменоване в 1926 році в Краснотростянецьке дослідне лісництво. У 1930 році дослідному лісництву надано статус лісової дослідної станції. У звязку з новими завданнями в нових умовах станція з 1993 року стала науково-дослідною, а з 2011 року – Краснотростянецьким відділенням УкрНДІЛГА.

За час діяльності дослідної установи її співробітниками разом із працівниками виробництва закладено велику кількість дослідних об’єктів по вивченню питань створення і вирощування лісових культур, рубок догляду за лісом, з лісової селекції, насінництву і інтродукції. Пробні площі з 50–60-річним строком спостережень є унікальними і становлять золотий фонд лісової науки.

За цей час відбулися і корінні зміни у справі лісовідновлення. Більше половини держлісфонду у Тростянецькому держлісгоспі – лісові культури із цінних у господарському відношенні порід, а середній приріст стовбурової деревини в лісових насадженнях збільшився з 3,5 м3/га до 4 м3/га.

Результати досліджень опубліковано більше, ніж у 500 наукових роботах, за матеріалами досліджень в регіоні іншими авторами опубліковано понад 250 робіт.

Експериментальна база має велике значення як для продовження наукових робіт, що виконувалися раніше, так і для розвитку нових напрямів, виходячи з потреб лісового господарства в сучасних соціально-економічних умовах.