Відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення»

12–13 червня 2019 року в Києві проходила міжнародна науково-практична конференція «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення». Конференція проходила під егідою Національної академії наук України та Національної академії наук Білорусі. У роботі конференції взяли участь науковці, представники міжнародних організацій, зокрема Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, органів державної влади, закладів освіти, природо-охоронних установ та громадськості, а також фахівці лісового господарства з України, Білорусі, Австрії, Німеччини, Польщі.

Під час офіційного відкриття конференції з вітальними словами виступили Віце-президент НАН України Кошечко В. Г., Заступник Голови Президіума НАН Білорусі Кільчевський О. В., заступник Голови Держлісагентства України Бондар В. Н.

Перший день роботи конференції проходив у формі пленарного засідання, на якому виступили з доповідями провідні представники лісівничої науки Австрії, Білорусі, Німеччини, Польщі та України. Серед доповідачів були Заступник Голови Держлісагентства України Володимир Бондар, директор Інституту лісу НАН Білорусі Олександр Ковалевич, співробітники лісового відділення ФАО Широма Сатіапала, відділення захисту лісу, Федерального Центру Дослідження лісів (BFW, Австрія) Бернхард Перни, Лісового дослідного інституту (Польща) Томаш Яблонски, голова проекту «Німецько-український агрополітичний діалог» Фолькер Зассе, Президент Лісівничої академії наук України Григорій Криницький та інші.

У своїх виступах вони акцентували увагу на проблемах катастрофічного стану соснових лісів, особливостях ведення господарства у цих лісах в умовах кліматичних змін та антропогенного тиску на навколишнє середовище, а також на шляхах профілактики і боротьби із масовим усиханням соснових насаджень. Доповідь директора УкрНДІЛГА Ткача В. П. була присвячена проблемам формування та відтворення біологічно стійких соснових лісів України в умовах зміни клімату.

На другий день роботи конференції було організовано польову екскурсію до ДП «Іванківське ЛГ» Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства. Учасники заходу оглянули ділянки соснових деревостанів, у яких формуються осередки стовбурових шкідників, лісові культури, створені на зрубах після пошкодження деревостанів шкідниками та хворобами, тощо.

У кінці дня після обговорення та підведення підсумків конференції учасники ухвалили резолюцію, в якій зазначено, що зміна клімату впродовж останнього десятиріччя, зокрема аномально високі температури вегетаційного періоду, тривалі посушливі періоди та меліорація лісових земель Полісся призвели до трансформації гідрологічного режиму значних територій в Україні та Республіці Білорусь. Це негативно вплинуло на структурно-функціональну організацію поліських лісів та їхню життєздатність.

Наразі відбувається безпрецедентне зниження біологічної стійкості лісів до впливу стрес-чинників та масове розповсюдження в них шкідливих комах і хвороб, що призводить до широкомасштабних патологічних явищ і деградації лісів. Окрім України та Республіки Білорусь, масове всихання лісів відзначено також на теренах Польщі, Росії, Німеччини, Чехії, Угорщини, Словаччини, Румунії, Італії, Австрії та інших країн Європи.

На відміну від інших європейських країн, ліси яких уражені патологічними процесами, чинна нормативно-правова база з ведення лісового господарства України та матеріально-технічне забезпечення лісогосподарських підприємств не дають можливості ефективно реагувати на згадані виклики та зупинити процес масового ослаблення і всихання лісів в Україні. Це призводить до зниження важливих екологічних функцій лісів та безповоротної втрати цінних лісових ресурсів на великих площах, що викликає глибоке занепокоєння серед науковців, освітян та широких кіл громадськості.

З метою консолідації зусиль державних інституцій, міжнародної наукової та фахової спільноти для прийняття швидких та ефективних управлінських рішень щодо вирішення проблеми всихання соснових лісів, а також зважаючи на гостру необхідність розширення і поглиблення досліджень патологічних процесів у соснових лісах та розробки заходів щодо пом’якшення негативних наслідків зміни клімату, учасники конференції вважають за необхідне запровадити низку організаційних, правових та суспільних заходів, а також поглибити наукові дослідження щодо проблемних питань.

Резолюцію конференції буде направлено до Кабінету Міністрів України.

 

З матеріалами конференції можна ознайомитися ТУТ.

Відеоматеріали конференції доступні за посиланням: https://www.facebook.com/pg/forestUKR/videos/?ref=page_internal

Прес-служба УкрНДІЛГА