Заготівля шишок у дослідних культурах інтродуцентів північноамериканського походження в Харківській області

Вивчення процесів, пов’язаних з насіннєвим розмноженням під час інтродукції рослин, є важливим в теоретичному і практичному сенсі, бо саме насіннєве розмноження є незамінним способом збереження видового різноманіття та одним з головних під час вирощування садивного матеріалу в лісовому господарстві.

Під час створення лісових культур поряд з низкою важливих факторів (технологія вирощування, умови місцезростання), які впливають на їхній ріст і продуктивність, не менш важливим є походження насіння та показники його якості. У вересні на ділянці дослідних культур інтродуцентів американського походження за допомогою телескопічної вишки АГП-22 співробітниками лабораторії селекції УкрНДІЛГА була проведена заготівля шишок з кращих дерев псевдотсуги Мензіса Pseudotsuga Menziesi (Mirb.) Franco 40 річного віку.

Ця робота є одним з важливих етапів досліджень з селекції та насінництва виду в умовах Лівобережного Лісостепу України. На попередніх етапах у дослідних культурах було відібрано кращі за ростом, якістю стовбурів, репродуктивною спроможністю та станом дерева. Вони можуть бути використані для створення КНП та РНП першого порідку, забезпечення лісокультурного виробництва покращеним насінням. Зараз важливо переконатися, що якість насіння відповідає вимогам, тобто визначити його посівні якості. Далі відбудеться випробування кращих дерев за ростом і розвитком їхніх потомств. Зібране насіння планується використати для виконання цих завдань.

О.М. Плотнікова, м.н.с. лабораторії селекції УкрНДІЛГА