Відбір кандидатів у плюсові дерева сосни звичайної в ДП «Гадяцький лісгосп»

На початку травня співробітниками лабораторії селекції УкрНДІЛГА, ВП «Харківська лісонасіннєва лабораторія» ДО «Український ЛСЦ» та ДП «Гадяцький лісгосп» Полтавської області було здійснено відбір кандидатів у плюсові дерева сосни звичайної.

Співробітники лабораторії селекції УкрНДІЛГА, ВП «Харківська лісонасіннєва лабораторія» ДО «Український ЛСЦ» та ДП «Гадяцький лісгосп»

Попередній відбір здійснено співробітниками лісового господарства у високопродуктивному деревостані сосни звичайної віком 97 років у кв. 27 Вельбівського л-ва. Виявлено 10 кращих дерев, що відповідають вимогам щодо плюсових дерев. Вони вирізняються прямими стовбурами, доброю очищуваністю від сучків та значним переважанням за висотою та діаметром над середніми показниками деревостану. За даними обстеження дерев та пробної площі, закладеної у деревостані, співробітники лабораторії селекції УкрНДІЛГА складатимуть паспорти на кожне дерево, а співробітники лісонасіннєвої лабораторії, зі свого боку, внесуть їх до Державного реєстру плюсових дерев Полтавської області. Відібрані та поставлені на Державний облік плюсові дерева будуть взяті під охорону співробітниками лісової охорони ДП «Гадяцький лісгосп». Кожне плюсове дерево має бути огороджене, помічене білою смугою та позначене двома номерами – Державного реєстру та підприємства.

Визначення таксаційних показників кандидатів у плюсові дерева сосни звичайної

Слід відзначити, що відбір плюсових дерев є лише першим кроком у селекційному процесі. Надалі такі дерева мають бути розмножені насіннєвим та вегетативним шляхом для створення родинних та клонових лісонасінних плантацій І порядку. Насіння, отримане з них, вважається покращеним. Важливим етапом селекційного процесу є випробовування потомства плюсових дерев. З їхніх клонів, які успішно пройшли таке випробовування, створюють клонові насінні плантації ІІ порядку. Насіння, заготовлене на таких плантаціях, є елітним, і його селекційна цінність є значно вищою. 

Загальний вигляд деревостану та одне з відібраних дерев (у центрі) 

Розташування відібраних дерев на території виділу

Лоборторя селекції УкрНДІЛГА