Реконструкция дендропарку ДП «Харківська ЛНДС»

З метою підвищення декоративності та наукової значущості дендропарку УкрНДІЛГА в 2014 р. науковцями лабораторії селекції УкрНДІЛГА та ДП «Харківська ЛНДС» було обстежено дендропарк та прийнято рішення про його поетапну реконструкцію.

З 2014 року розпочатий та триває до теперішнього часу (поч. 2020 р.) перший етап реконструкції «старої» (1947 року створення) частини дендропарку – так званого «малого та великого півкола» (1,85 га). Восени 2014 р. та взимку 2015 р. було проведено вимітку дерев для видалення. У рубку було відведено дерева, які втратили свою декоративність (загалом 165 одиниць). Взимку 2015 р. їх було видалено. Після рубання проведено інвентаризацію цієї частини дендропарку із залученням співробітників «Харківдіпроагроліс» із навігаційним обладнанням.

Починаючи з 2015 р., протягом 5 років, до звітного 2019 р., щорічно співробітники УкрНДІЛГА та ДП «Харківська ЛНДС» проводили планування, формування та садіння рослин. План реконструкції дендропарку передбачав як створення ландшафтних декоративних груп із різних видів, так і створення масивів (від 15 шт.) з одного окремого виду для подальшої наукової роботи. Створюючи групи, використовували принципи будування ландшафтних композицій: враховували форму, щільність та колір крони, форму та колір листя протягом вегетаційного періоду, декоративність квітів та плодів, поєднували в композиціях листяні та хвойні види для декоративності груп протягом усього року. Загалом за 5 років, а саме з 2015 р. по 2019 р., було створено 21 ландшафтну композицію зі 129 видів та 32 форм і 5 масивів із сосни жовтої, псевдотсуги Мензіса, ялиці одноколірної, гінкго дволопатевого, дуба гібридного. Масиви створювали під наметом дерев, які залишились після реконструкції, а ландшафтні групи – на відкритому просторі. Більшу частину композицій було створено в перші роки, у наступні переважно проводили доповнення до куртин. Садіння рослин відбувалося як навесні, так і восени. Більшість саджанців отримували із власного розсадника Південного л-ва ДП «Харківська ЛНДС», решту – з таких установ: ДП «Маріупольська ЛНДС», Київський ботанічний сад ім. М. І. Гришка, ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС», ДП «Вінницька ЛНДС», Білоцерківський аграрний університет. За роками було висаджено: 2015 р. – 305 шт. рослин дерев і кущів, 2016 р. – 99 шт. рослин 39 таксонів та форм, 2017 р.  – 32 шт. рослин із 5 родин та 6 родів, 2018 р.  – 103 шт. рослин із 13 родин та 18 родів, 2019 р. – 81 рослина. Таким чином, за період реконструкції дендропарку, а саме за 5 років, висаджено загалом 620 рослин. Для формування екологічної стежки в дендропарку в 2015 р. проведено збір та аналіз інформації щодо найбільш перспективних 24 видів деревних порід для встановлення інформаційних плакатів у «старій» та «новій» частинах дендропарку.

Прес-служба ДП "Харківська ЛНДС"