«Реформа у лісовому господарстві буде успішною тоді, коли її підтримує переважна більшість працівників галузі», – Володимир Бондар

Відповідно до висновків наших європейських колег, реформа у лісовому господарстві буде успішною тоді, коли її підтримує не менше 80 % працівників галузі. На цьому наголосив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час з’їзду Товариства лісівників України, який відбувся у Національному університеті біоресурсів та природокористування.

«Сьогодні лісова галузь стоїть на порозі суттєвих змін і від виваженої позиції на всіх рівнях у галузі та в суспільстві залежить майбутнє лісового господарства та екологічна стабільність держави», – підкреслив Володимир Бондар.

Він зазначив, що питання реформування та розвитку лісового господарства обговорюється вже останні два роки. «За пропозицією Громадської Ради при Держлісагентстві було розпочато роботу з підготовки Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства, яка є рамковим документом та передбачає шляхи виходу з кризової ситуації у короткостроковій перспективі. Під час розроблення Стратегії Держлісагентства ми мали нагоду врахувати точку зору різних зацікавлених сторін. Проект Стратегії був виставлений на громадське обговорення, пройшов обговорення на розширеній виробничій нараді Держлісагентства, Колегії Держлісагентства та Громадській Раді», – розповів заступник Голови відомства.

За його словами, для виходу з кризової ситуації та з метою захисту інтересів суспільства і забезпечення сталості розвитку Держлісагентство прописало в проекті Стратегії основні беззаперечні принципи/запобіжники, на яких повинно базуватись лісове господарство. Серед іншого це:

•        недопущення приватизації лісів або надання їх у концесію;

•        визнання багатофункціональності лісового господарства;

•        визначення поняття лісового господарства, яке апріорі повинне включати заготівлю деревини та реалізацію заготовленої продукції;

•        збереження державної структури управління лісовим господарством;

•        віднесення лісового господарства до пріоритетних галузей економіки;

•        організація ринку деревини в Україні відповідно до міжнародних стандартів та договорів, які підписані та ратифіковані державою.

«Сталий розвиток лісового господарства неможливий без ґрунтовного законодавчого та нормативного підґрунтя. Проект Стратегії Держлісагентства містить перелік нормативно-правових актів, які регламентують різні аспекти ведення лісового господарства та потребують термінового розроблення чи удосконалення. І ми вже розробили ці документи та незабаром представимо їх на виїзному засіданні аграрного Комітету Верховної Ради України», – повідомив Володимир Бондар.

Також він поінформував учасників З’їзду про розподіл функцій у лісовому господарстві під час реформування. Зокрема, як розповів заступник Голови відомства, законодавчо всі функції управління розділені: Мінагрополітики формує лісову політику (і навіть якщо Держлісагентство відповідно до повноважень готує проекти документів, їхня остаточна версія залежить від Міністерства), Мінприроди відповідає за контроль за дотриманням природоохоронного законодавства в усіх лісах держави та погоджує ліміти використання лісових ресурсів і плани ведення лісового господарства, а підприємства ведуть лісове господарство. Роль Держлісагентства як центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у галузі лісового господарства та органу управління майном, у цьому плані, зокрема, полягає у здійсненні саме відомчого контролю та координації діяльності державних лісогосподарських підприємств з метою підтримки належного рівня ведення лісового господарства.

«Тому пропозиція Держлісагентства щодо реформування інституційної структури ґрунтувалась на трьох основних моментах. По-перше, передача функцій держлісохорони від державних лісгоспів на рівень територіальних органів Держлісагентства. На підприємствах Держлісагентства та інших постійних лісокористувачів функціонуватиме лісова охорона без статусу правоохоронного органу, але з правом складання протоколів та лімітованими правом розгляду справ про адміністративні правопорушення, про правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Хочу наголосити, що Держлісагентство не має наміру забрати контрольну функцію у Мінприроди, вони як здійснювали нагляд та контроль за всіма постійними лісокористувачами та власниками лісів, так і будуть це робити й надалі», – зазначив Володимир Бондар.

Також він розповів, що для відокремлення господарської функції пропонується створення Держлісагентством об’єднань державних лісогосподарських підприємств на обласному рівні з делегуванням їм частини повноважень лісогосподарських підприємств. При цьому державні лісгоспи залишаються юридичними особами державної власності, що відповідає вимогам Указу Президента України від 21.11.2017 № 381 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду».

«Створення таких об’єднань допоможе у координації діяльності підприємств та знизить ризик втручання в господарську діяльність. Делегування повноважень включатиме, зокрема, організацію лісовпорядних робіт, інвентаризації та моніторингу лісів, розроблення та реалізації проектів будівництва, серед них лісових доріг; координацію діяльності підприємств, зокрема щодо проведення лісогосподарських заходів (створення розсадників, запобігання великим пожежам, боротьби з вітровалами тощо), охорони та захисту лісів, реалізації деревини; впровадження інвестиційних проектів», – повідомив заступник Голови Держлісагентства.

Третім принципом, за його словами, є розширення повноважень Держлісагентства, зокрема щодо реалізації державної лісової політики всіма постійними лісокористувачами та власниками лісів.

Окрім того, Володимир Бондар звернув увагу на те, що в проекті Стратегії Держлісагентства виокремлено питання фінансування лісового господарства. Зокрема, передбачено державне фінансування, яке існує в усіх країнах Європи, та створення Державного фонду розвитку лісового господарства.

«Однак лісогосподарські підприємства Сходу та Півдня України вкрай потребують державної підтримки вже зараз, вони не можуть чекати, поки запрацює Фонд. Тому нам вкрай важливо отримати підтримку Уряду щодо питання перерозподілу видатків, які передбачені Мінагрополітики держбюджетом на 2018 рік на потреби лісового господарства», – підкреслив заступник Голови відомства.

Під час з’їзду Товариства лісівників України відбулися вибори нового Голови Товариства. Ним став завідувач кафедри дендрології та лісової селекції Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБІП Юрій Марчук. Почесним Головою став колишній Міністр лісового господарства України Валерій Самоплавський.

Також З’їзд ухвалив Резолюцію та Звернення до Президента України і Прем’єр-міністра України. У цих документах висловлено позицію щодо шляхів реформування лісової галузі та підтримано проект Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства, який розроблений робочою групою при Держлісагентстві. Таким чином, лісівники з усієї України підтримали реформу лісової галузі, запропоновану Державним агентством лісових ресурсів України.

Прес-служба Держлісагентства