Пам'яті лісового ентомолога О. Д. Маслова

Можливо не всі лісівники знають, що лісова ентомологія на просторах колишнього СРСР розвивалася в двох основних школах - Дарницькій (під Києвом) і Санкт-Петербурзькій. Представники Дарницької школи: З. С. Головянко, А. І. Ільїнський, М. С. Грезе, В. Л. Циопкало, Д. Ф. Руднєв, В. Ю. Пархоменко, М. О. Анфінніков – широко відомі, а їхні роботи 30-х років з лісової ентомології цитуються європейськими та американськими вченими.

 У зв'язку з політичними подіями деякі з них потрапили під репресії, а іншим вдалося вчасно змінити місце проживання. Так, А. І. Ільїнський переїхав до Воронежа, а потім до Москви, де плідно працював у Всесоюзному НДІ лісівництва та механізації лісового господарства (ВНДІЛМ). Під його керівництвом було видано "біблію" лісової ентомології - «Надзор, учет и прогноз массовых размножений хвое- и листогрызущих насекомых в лесах СССР» (1965) і створено школу лісових ентомологів. Один із видатних представників цієї школи, блискучий фахівець і скромна, дуже приємна в спілкуванні людина, Олексій Дмитрович Маслов помер 14 листопада 2017 рр. на 85-му році життя.

Він не захистив докторської дисертації і не обіймав високих посад, але під його керівництвом захистили дисертації 8 аспірантів і здобувачів.

За майже 60 років його роботи у ВНДІЛМ за його безпосередньої участі були розроблені методи нагляду, обліку, прогнозу масових розмножень стовбурових шкідників лісу, системи заходів щодо захисту лісу та деревини, лісових культур і молодняків від шкідливих комах, ним написані монографії «Вредители ильмовых пород», «Стволовые вредители леса», «Короед типограф и усыхание еловых лесов», «Влияние температуры и влажности на стволовых вредителей леса», довідник «Защита леса от вредителей и болезней» та інші.

А. І. Ільїнський (сидить) і його аспірант О. Д.Маслов (стоїть ліворуч), приблизно 1959 рік.

Лісові ентомологи, захисники лісу і лісівники повинні пам'ятати таких видатних вчених.

В. Л. Мєшкова,
лабораторія захисту лісу УкрНДІЛГА

за матеріалами сайту Український лісовий портал