Особливості створення лісонасіннєвих плантацій в умовах Вінниччини

Науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» продовжують досліджувати особливості створення та вирощування лісонасіннєвих плантацій. Це плантації, призначені для збору насіння, що має покращену селекційну якість. Для їх створення науковцями на Вінниччині відібрано понад 100 найкращих дерев, які характеризувалися високою продуктивністю. Їх називають «плюсовими», оскільки такі дерева мають високу енергію росту та переважають інші на 10–15 % за висотою, на 30–40 % і більше – за діаметром. Вони є генетичним фондом для організації сортового насінництва у лісовому господарстві. Зібране із цих дерев насіння високо цінується, хоча його потомство не повністю наслідує материнські ознаки. Через перезапилення іншими деревами можуть виявитися негативні спадкові властивості. Лише вегетативний спосіб розмноження елітного матеріалу дає можливість повністю зберегти спадкові характеристики.

У Вінницькій області закладено архів загальнодержавного значення з більш ніж 150 вегетативних потомств плюсових дерев, відібраних у Тернопільській, Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій та Одеській областях Тут науковці проводять заготівлю насіння та живців для створення лісонасіннєвих плантацій. Якщо для їхнього створення використано насіння плюсових дерев, то такі плантації називаються родинними. Плантації, створені шляхом щеплення живцями, заготовленими з плюсових дерев, називаються клоновими.

Упродовж 2010–2015 років згідно з державною «Програмою розвитку лісонасіннєвої справи» науковцями ДП «Вінницька ЛНДС» створено понад 50 га лісонасіннєвих плантацій дуба, модрини, дугласії. Уже сьогодні на деяких плантаціях проводиться заготівля насіння покращеної селекційної якості.

Родинна плантація дуба звичайного, закладена в 2011 році (Бершадське лісове господарство, Вінницька область)

ДП «Вінницька ЛНДС»