Науковці ДП «Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція» борються з проблемою всихання соснових деревостанів

Науковці ДП «Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція» проводять постійну напружену роботу з обстеження соснових насаджень лісового фонду Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо виявлення осередків всихання, поширення в них стовбурових шкідників та розроблення заходів щодо їхнього попередження та ліквідації.

На початку вересня 2017 року на базі ДП «Добрянське лісове господарство» відбувся виїзний науково-виробничий семінар «Всихання соснових деревостанів: загрози поширення, заходи попередження» за участі начальника, директорів та головних лісничих державних підприємств лісового господарства Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, наукових співробітників ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС», представників Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА.

Розпочався семінар біля адміністративної будівлі Новояриловицького лісництва ДП «Добрянське лісове господарство» зі вступного слова начальника Чернігівського ОУЛМГ Демченка О. Г. Він зазначив, що проблема всихання соснових насаджень набула ознак надзвичайної ситуації в Українському Поліссі, Білорусі, частині європейських країн, а на цей час загострюється в лісовому фонді підприємств Чернігівської області. Було наголошено, що визначення проблеми, усвідомлення обсягів є першим кроком до її вирішення.

Оперативну інформацію щодо всихання соснових насаджень у лісовому фонді державних підприємств Чернігівського ОУЛМГ повідомив начальник відділу лісового господарства Чернігівського ОУЛМГ Марахонько О. І. Нині близько 9 тис. га сосняків потребують проведення вибіркових санітарних рубок та до 300 га – суцільних санітарних рубок. Найбільші площі всихання соснових деревостанів виявлено у ДП «Чернігівський лісгосп» (2580 га) та ДП «Добрянський лісгосп» (1974 га).

Після оголошення програми семінару директором ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС», кандидатом сільськогосподарських наук Жежкуном А. М., учасники оглянули за допомогою системи відеоспостереження Новояриловицького лісництва прилеглі лісові масиви  та пересвідчилися в наявності групових осередків всихання сосни звичайної. 

Далі семінар перемістився безпосередньо до лісових насаджень Новояриловицького та Олешнянського лісництв, де Жежкун А. М. провів огляд осередків всихання сосни звичайної, доповів про поширення вершинного короїда в них та особливості його біології. Осередки переважно формуються в стінах лісу південної та південно-західної експозиції, біля зрубів, прогалин, полів, просік та інших відкритих ділянок. Це пояснюється світло- та теплолюбністю короїдів. Доповідач наголосив на стрімкості поширення процесів всихання та низькій ефективності проведення вибіркових санітарних рубок з вилученням лише свіжого сухостою, бо на таких деревах розвиток нового покоління вершинного короїда вже завершився, і молоді жуки заселили прилеглі до осередку дерева, що мають ще життєздатний вигляд. Проте протягом 2–3 тижнів їхні крони стають рудими і дерева переходять до категорії свіжого сухостою. Проведення санітарних рубок в осередках масового розмноження вершинного короїда згідно з вимогами чинних Санітарних правил в лісах України не можуть зупинити його поширення, оскільки вилучаються переважно сухостійні дерева в осередку всихання, які вже використані короїдом як кормовий ресурс, а свіжозаселені дерева сосни II–IV категорій санітарного стану на його периферії залишаються на ділянці і стають центрами наступного розповсюдження шкідників. Таким чином, вибіркові санітарні рубки не зумовлюють «випередження» короїдів та оздоровлення насаджень, а долають лише наслідки їхньої шкідливої діяльності. Однією з причин стрімкого розповсюдження шкідників і всихання насаджень, на думку А. М. Жежкуна, є наявність великої кількості чистих насаджень сосни, оскільки в мішаних деревостанах такі процеси відзначаються набагато рідше.

Прес-служба ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС»