Карія ілінойська в умовах Степу України

Карія пекан, гікорі пекан або карія ілінойська (Carya illinoinensis, Carya pecan) належить до родини Горіхові (Juglandaceae), в природі росте в листяних лісах східної та центральної рівнинної частини Північної Америки та з давніх-давен використовується як горіхоплідна рослина. Нині існує більше 500 сортів пекана, що різняться за розміром горіхів, їхнім хімічним складом та продуктивністю (182 –453 кг з дерева). 

Карта природного ареалу карії ілінойської

В Україну цей вид інтродуковано у 1824 р. Нікітським ботанічним садом, де він виявив абсолютну зимостійкість і утворює життєздатне насіння. Велику роботу з інтродукції пекана розгорнув у 60-х роках Інститут лісу АН УРСР (П. Г. Кроткевич). 

У 1963 р., під керівництвом Ф. Л. Щепотьєва, на території селекційно-дендрологічної станції УкрНДІЛГА (нині ДСДЛЦ «Веселі Боковеньки») було створено пекановий сад, а у 1966 р. – колекцію Carуa pecan, де представлено рослини, вирощені з насіння, одержаного із Середньої Азії, Закавказзя і США.

За результатами обстеження цих ділянок, проведеного у вересні 2017 року співробітниками лабораторії селекції УкрНДІЛГА, збереженість рослин у віці 52–54 роки та їх стан визнано задовільними. Близько половини дерев характеризуються прямими стовбурами і добрим ростом. Відзначено наявність плодоношення. Плоди відрізняються за формою і розміром, але ядро й зародок несформовані, тому використовувати в їжу або для насіннєвого розмноження їх неможливо. За інформацією співробітників ДСДЛЦ «Веселі Боковеньки», у минулі роки насіння так само не визрівало. З іншого боку, за даними Н. Я. Кривобокової, на Присіваській дослідній станції УкрНДІЛГА (тепер ДП «Присиваське ДГ» Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства) карія ілінойська в минулі роки утворювала схоже насіння, тому питання репродукції цього виду потребує наступних досліджень. Враховуючи високу життєздатність і декоративність, карія пекан (Carya illinoinensis) є перспективним видом для озеленення та агролісомеліорації в Степу.

Плоди карії

С. А. Лось, 
завідувач лабораторії селекції УкрНДІЛГА