Геопортал «Ліси України»

Протягом останнього десятиріччя зроблено значний крок у напрямку розвитку систем управління геобазами даних, геоінформаційних систем, як платних, так і безкоштовних. Існує значна кількість WEB-технологій для публікації галузевих даних у мережі Internet. Наразі фахівці лабораторії нових інформаційних технологій під керівництвом кандидата економічних наук Анатолія Полупана працюють над впровадженням прототипу Геопорталу «Ліси України».

Геопортал «Ліси України» створено як засіб доступу і оперування геопросторовою інформацією про ведення лісового господарства в сукупності з даними Агентства земельних ресурсів та даними дистанційного зондування Землі.

Основним джерелом інформації є як таксаційні, так і картографічні (зведені на єдину карту України) дані безперервного лісовпорядкування. По кожному лісовому кварталу та виділу можна переглянути таксаційний опис і його положення на карті.

За даними лісовпорядкування можна отримувати стандартні форми:

 • лісовий державний кадастр;

 • фонди рубок;
 • характеристику ділянок лісового фонду.

 Також можна виконувати запити за вибраними показниками (породою, віком, діаметром, висотою тощо).

Основними користувачами, які впливають на внесення та зміну даних, є підприємства ВО «Укрдержліспроект» та організації різних рівнів управління лісового господарства (Агенство, обласні управління, лісгоспи). Фахівці лісових відділів лісгоспів вносять дані про відведення лісових ділянок, а лісовпорядники на основі цих даних вносять зміни при проведенні лісовпорядкування. Таким чином забезпечується просторовий збіг таксаційних виділів та лісових ділянок при відведенні для рубок. Для просторового контролю рубок використовуються космічні знімки.

Використання геопорталу дає значні переваги для всіх рівнів управління лісовим господарством.

 1. Для підприємств лісового господарства:  
 • спрощується доступ до даних безперервного лісовпорядкування та даних власного господарювання;
 • полегшується процедура доведення законності проведення рубок перед контрольними інстанціями та громадськістю;
 • після точного встановлення координат меж виділів відведення лісових ділянок зводиться до винесення їх в натуру за допомогою GPS-приладів
 1.  На рівні Держлісагенства та обласних управлінь лісового господарства: 
 • спрощується доступ до інформації про ведення лісового господарства та даних безперервного лісовпорядкування;
 • прискорюється виконання інформаційних запитів з боку державних органів управління та громадських організацій.

Для використання можливостей Геопорталу для кожного лісогосподарського підприємства потрібно виконати такі кроки:

 1. Переробити електронну карту підприємства шляхом залучення космічних знімків з роздільною здатністю не більше 2 м, даних землевпорядкування про окружні межі підприємства та даних геодезичної зйомки перетинів квартальних просік.
 2. Перевести процес введення даних зйомки лісових ділянок у базу даних геопорталу.

Геопортал «Ліси України» готовий до розгортання на території всієї України. Для цього потрібно залучити наявні дані лісовпорядкування і забезпечити процес їхнього поновлення.

Геопортал «ліси України»: http://forestry.org.ua

Лабораторія нових інформаційних технологій  УкрНДІЛГА