Досвід вирощування садивного матеріалу тополь та верб зі закритою кореневою системою

Актуальним завданням для лісового сектору України є розроблення та реалізація інноваційних проектів для вирішення проблеми зменшення енергетичної залежності держави шляхом використання біоенергетичного потенціалу лісової галузі.

На селекційно-насіннєвому комплексі Південного лісництва ДП «Харківська ЛНДС» закладено досліди з вирощування садивного матеріалу тополь та верб зі закритою кореневою системою в контейнерах з агроволокна зі живців, що були заготовлені на власному маточнику. Укорінення живців було розпочато в першій декаді травня. Для вирощування було відібрано 16 сортів тополь та 4 сорти верби, загальна кількість садивного матеріалу – 1280 шт.

За розмірами контейнери мають такі параметри: висота – 28 см, діаметр – 8 см, об’єм становить 1,4 дм3.

Субстрат для вирощування виготовлений з суміші просіяного темно-сірого середньосуглинкового ґрунту з умістом гумусу 4–5 %, заготовленого в умовах свіжої або вологої діброви, та торфу перехідного типу фрезерної заготівлі у співвідношенні за об’ємом 3:1.

На цьому етапі середня висота садивного матеріалу – 70 см, діаметр – 3 мм.

Слід зазначити, що використання контейнерів дає можливість шляхом внесення добрив, стимуляторів росту та добором субстрату отримувати садивний матеріал необхідних розмірів. У нашому випадку отримуємо фактично крупномірний садивний матеріал, який можна використовувати для створення біоенергетичних плантацій, а також для швидкого озеленення в лісовому та лісопарковому господарствах.

Загальний вигляд садивного матеріалу та кореневої системи, звільненої від контейнеру й субстрату, на 5 місяці вирощування

ДП «Харківська ЛНДС»